03.07.2024 10:44

Golfista wygrał w sądzie z komitetem olimpijskim. Pojedzie na igrzyska!

Golfista z Holandii – Joost Luiten ogłosił, że zwyciężył sprawę sądową przeciwko krajowemu komitetowi olimpijskiemu i federacji sportu (NOCNSF) dotyczącą jego uczestnictwa w igrzyskach. Organizacja postanowiła nie wysyłać go do Paryża, mimo że spełnił wymagania kwalifikacyjne.

Udostępnij
(160811) -- RIO DE JANEIRO, Aug. 11, 2016 (Xinhua) -- Pan Cheng-Tsung of Chinese Taipei competes during men's Individual Stroke Play competition of golf at the Olympic Golf Course in Rio de Janeiro, Brazil, on Aug. 11, 2016. The Olympic golf competitions started on Thursday. (Xinhua/Li Ming) (xr)
11.08.2016 Rio de Janeiro Brazylia
Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 Olimpiada

FOTO Xinhua / SIPA / PressFocus

POLAND ONLY!!

Luiten zdobył kwalifikację olimpijską, jednak NOCNSF, odpowiedzialna za przygotowania olimpijskie, postanowiła nie uwzględniać go w składzie reprezentacji. Powodem była jego pozycja w światowym rankingu – w momencie ogłoszenia decyzji zajmował 147. miejsce, co według NOCNSF nie dawało mu realnej szansy na sukces w gronie 60 golfistów. Luiten podjął walkę prawną i odniósł zwycięstwo.

„Olimpijskie kółka znów są kolorowe” – przekazał radosną wiadomość golfista, który poinformował, że krajowe władze sportowe zostały przymuszone, aby zgłosić go do startu w igrzyskach, ale nie ujawnił, gdzie odbyła się rozprawa.

NOCNSF już wcześniej zrezygnowała z wysłania na igrzyska dwóch innych golfistów – Dariusa Van Driela i Dewi Weber. Nie było jednak jasne, czy wyrok sądu dotyczy również ich sprawy, według informacji przekazanych przez Luitena.

Międzynarodowa Federacja Golfa (IGF) używa oficjalnego rankingu światowego do ustalenia kwalifikacji olimpijskich. Na igrzyska zakwalifikowało się 15 najlepszych zawodników i zawodniczek, z limitem czterech na kraj, a kolejne miejsca przyznawane są według kryteriów krajowych, z maksymalnie dwoma zawodnikami, jeśli limit nie został wcześniej wykorzystany.

Luiten zajmuje 40. miejsce w rankingu olimpijskim, podczas gdy Van Driel w momencie decyzji NOCNSF był 237. na świecie i również 40. w rankingu olimpijskim. Z kolei Weber, zajmująca 302. miejsce w światowym rankingu golfistek, była 58. w olimpijskim, podczas gdy inna Holenderka, Anne Van Dam, została dopuszczona do startu w Paryżu, zajmując odpowiednio 108. i 34. miejsce.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk