Aktualności 21 sierpnia 2023

Prezes hiszpańskiej federacji wywołał skandal. Spontanicznie… pocałował piłkarkę

Reprezentacja Hiszpanii, po zwycięstwie nad Anglią 1:0 w finałowym meczu w Sydney, zdobyła w niedzielę złoty medal piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Na Półwyspie Iberyjskim dużo się mówi również o zachowaniu, którego dopuścił się Luis Rubiales, szef hiszpańskiej federacji piłkarskiej.

Gola na wagę zwycięstwa w 29. minucie strzeliła Olga Carmona, która została bohaterką narodową. Z kolei w 70. minucie Jennifer Hermoso nie wykorzystała rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką przez Keiry Walsh we własnym polu karnym. Uderzenie Hiszpanki z 11 metrów obroniła Mary Earps.

Podczas wręczania medali mistrzyniom globu emocje poniosły Luisa Rubialesa. Prezes Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej w trakcie ceremonii dekoracji pocałował w usta Jenifer Hermoso. Jego zachowanie jest szeroko komentowane przede wszystkim w Hiszpanii.

Niektóre środowiska nawołują nawet do dymisji prezesa Rubialesa, który zdaniem wielu dopuścił się niemoralnego czynu. Hiszpański związek (RFEF) wydał oświadczenie w imieniu Jennifer Hermoso: „To był całkowicie spontaniczny wspólny gest (…) przywiązania i wdzięczności” – brzmi jego fragment.

Minister ds. równości w rządzie premiera Pedro Sancheza – Irene Montero ma jednak inne spojrzenie na tę sytuację. – Nie zakładajmy, że pocałunki bez zgody to coś, co się „zdarza”. Jest to forma przemocy seksualnej, doświadczanej przez kobiety na co dzień i do tej pory niewidocznej – podkreśliła Montero.

Sprawa zapewne będzie miała niebawem swój dalszy finał.