Sportowcy po pierwszych kontrolach. To mają być czyste igrzyska
60 kontrolerów, ponad 30 pracowników medycznych, 120 wolontariuszy, przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) i Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (International Testing Agency, ITA), pracownicy Polskiego Laboratorium Antydopingowego – dla nich Igrzyska Europejskie już trwają. Pierwsze próbki zostały pobrane i wysłane do warszawskiego laboratorium – informują organizatorzy.
-
Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku o marketingu w sporcie ➡️ https://www.facebook.com/groups/marketingwsporcie
W najbliższych dniach, 7 tysięcy sportowców z 48 krajów będzie rywalizowało o medale, a niektórzy z nich także o kwalifikacje do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Dzięki działaniu wykwalifikowanych i niezależnych ekspertów, zawodnicy mogą mieć pewność, że podczas imprezy przestrzegane będą najwyższe standardy pracy na rzecz czystego sportu. Jednym z głównych filarów działań antydopingowych są kontrole. Szacuje się, że podczas III Igrzysk Europejskich zostanie pobranych 1200 próbek moczu, krwi lub suchej kropli krwi (DBS).
Międzynarodowa Agencja Kontroli Antydopingowej (International Testing Agency, ITA), w imieniu Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC), odpowiada za cały program antydopingowy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Program jest realizowany w ścisłej współpracy z Polską Agencją Antydopingową (POLADA) jako partnerem wykonawczym oraz przy wsparciu Komitetu Organizacyjnego Kraków-Małopolska 2023.
Aby zapewnić równe szanse sportowcom uczestniczącym w Igrzyskach, powierzenie realizacji programu antydopingowego przez Europejski Komitet Olimpijski (EOC) odbyło się już na początku 2021 roku. Po okresie przygotowawczym, który rozpoczął się w połowie 2022 roku, wszyscy są w pełni gotowi do realizacji programu antydopingowego podczas III Igrzysk Europejskich. – ITA z dumą realizuje niezależny program antydopingowy podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Dla sportowców biorących udział w zawodach i dających z siebie wszystko, nasze zaangażowanie na rzecz fair play jest gwarancją, że dokładane są wszelkie starania, aby zachować uczciwość w sporcie. Dziękujemy Europejskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za powierzenie nam tego ważnego zadania, a Komitetowi Organizacyjnemu za wsparcie. Dziękujemy również Polskiej Agencji Antydopingowej za doskonałą współpracę w miesiącach poprzedzających to wydarzenie. Cieszymy się również na możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń wewnątrz społeczności antydopingowej. Na mocy podpisanego porozumienia między Polską Agencją Antydopingową a Francuską Agencją Antydopingową, koledzy z Francji będą współpracować z POLADA podczas Igrzysk Europejskich w ramach przygotowań do pracy, która czeka nas wszystkich latem przyszłego roku podczas Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu – mówił Benjamin Cohen, Dyrektor Generalny ITA.
💬 Ceremonia otwarcia została przygotowana perfekcyjnie, wszystkie areny sportowe są gotowe, miałem okazję odwiedzić dziś inwestycje. Zapraszam wszystkich do śledzenia #IE i kibicowania biało-czerwonym – mówi minister @KamilBortniczuk. #IgrzyskaEuropejskie @eg2023pl pic.twitter.com/5GTYqMZrI6
— Ministerstwo Sportu i Turystyki (@SPORT_GOV_PL) June 20, 2023
Zespół, którym kieruje POLADA składa się z 60 kontrolerów antydopingowych pochodzących z 20 krajów, w tym m.in. z Izraela, Włoch, Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwecji czy Armenii. Największą grupę stanowią Polacy (17 kontrolerów). Wszyscy kontrolerzy antydopingowi posiadają certyfikaty ITA. Dodatkowo zespół wspierany jest przez ponad 30 doświadczonych polskich pracowników medycznych Grupy LUX MED – partnera POLADA, odpowiedzialnych za pobieranie krwi. Łącznie, z grupą około 120 wolontariuszy, zespołem ITA obecnym w Krakowie, na rzecz czystego sportu pracuje ponad 260 osób.
– Igrzyska odbywają się w Polsce, dlatego praca przy nich ma dla nas znaczenie wyjątkowe. Bycie odpowiedzialnym za kontrolowanie sportowców w naszym kraju, podczas tak ważnej imprezy sportowej, to dla nas podwójne wyróżnienie i dodatkowa motywacja. Każdy kontroler antydopingowy, każdy wolontariusz i wszyscy pracownicy POLADA zostali odpowiednio przeszkoleni. Wszyscy znają swoje zadania oraz obowiązki i już od 18-tego czerwca intensywnie pracują, realizując program kontroli antydopingowej. Chcielibyśmy podziękować przedstawicielom ITA, którzy profesjonalnie, kierując się najwyższymi standardami, pomogli nam w przygotowaniach do Igrzysk Europejskich. Jesteśmy dumni, że wspólnie dbamy o czysty sport – dodał Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.
W ramach programu antydopingowego utworzono ponad 30 stacji kontroli antydopingowej rozmieszczonych w 25 obiektach, w 13 miastach i w Wiosce Zawodniczej III Igrzysk Europejskich. Próbki będą przewożone i analizowane w akredytowanym przez WADA laboratorium w Warszawie.