Nowy sezon w skokach narciarskich: gdzie śledzić poczynania Polaków?
Już 5 listopada w Wiśle zostanie zainaugurowany sezon 2022/2023 Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wielu kibiców z wielką niecierpliwością czeka na start zimowych zmagań, biorąc pod uwagę duże zmiany, jakie miały miejsce w kadrze oraz wyniki naszych skoczków w Letnim Grand Prix. Gdzie możemy śledzić zawody Pucharu Świata oraz pozostałe imprezy rozgrywane w sezonie? Przedstawiamy szczegóły.
Dużo zmian
Sezon 2021/2022 nie był specjalnie udany dla naszych skoczków. Biorąc pod uwagę klasyfikację Pucharu Świata, najlepsze miejsce zajął Piotr Żyła, który był dopiero czternasty. Dziewiętnasta lokata przypadła Kamilowi Stochowi, natomiast w gronie trzydziestu najlepszych skoczków mieliśmy jeszcze Dawida Kubackiego, który zajął dwudziestą siódmą pozycję.
Mając na uwadze poprzednie lata i chociażby sezon 2020/2021, w którym Kamil Stoch był na trzecim miejscu klasyfikacji, Piotr Żyła siódmy, a Dawid Kubacki ósmy, trudno nie mówić o sporym rozczarowaniu. Nic więc dziwnego, że w Polskim Związku Narciarskim nastąpiły spore zmiany.
Funkcję prezesa PZN objął Adam Małysz, który tym samym został następcą Apoloniusza Tajnera, pełniącego tę rolę przez siedemnaście lat. Wybór naszego byłego mistrza nie był żadnym zaskoczeniem, gdyż Adam Małysz po prostu nie miał kontrkandydata. Wcześniej jednak dokonano także zmiany w kontekście trenera pierwszej kadry skoczków. Tę posadę otrzymał Thomas Thurnbichler. Austriak pełnił wcześniej funkcję asystenta Andreasa Widhoelzla.
Letnie Grand Prix
Tradycyjnie zimowe zmagania skoczków poprzedziło Letnie Grand Prix, gdzie nie po raz pierwszy świetnie spisywali się polscy skoczkowie. Polacy zdominowali m.in. zawody w Wiśle, a także dobrze zaprezentowali się w Rasnovie czy Klingenthal.
Dobry okres przygotowawczy potwierdza klasyfikacja generalna Letniego Grand Prix, gdzie pierwsze miejsce zajął Dawid Kubacki, trzecia lokata przypadła Kamilowi Stochowi, a na czwartej pozycji znalazł się Paweł Wąsek. Ponadto dziesiąte miejsce miał Jakub Wolny, czternaste Maciej Kot, a siedemnaste Piotr Żyła.
Puchar Świat bez zmian
Nic dziwnego, że sympatycy skoków z niecierpliwością czekają na start Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ponownie zmagania będzie można śledzić w telewizji TVN. To efekt wielkiej zmiany, jaka miała miejsce na rynku praw telewizyjnych. Ta zimowa dyscyplina przez lata kojarzona była przede wszystkim z Telewizją Polską. Tymczasem Puchar Świata w skokach przed startem sezonu 2021/2022 zawitał do TVN, a także był dalej transmitowany w Eurosporcie czy serwisie Player.pl.
W tym zakresie nie następują żadne zmiany. Poza zmaganiami w Rasnovie, wszystkie zagraniczne konkursy Pucharu Świata pokaże TVN. Transmisje będą również dostępne w Eurosporcie oraz w serwisie Player.pl. Z kolei rywalizacje we wspominanym już Rasnovie, a także polskie konkursy, czyli zmagania w Wiśle i Zakopanem pokaże Telewizja Polska.
Można jedynie zastanawiać się, czy Telewizja Polska podjęła jakąkolwiek próbę nowych negocjacji w sprawie sublicencji na sezon 2022/2023. Biorąc jednak pod uwagę kolejne prawa do transmisji, o których zaraz wspomnimy, konkretnych rozmów raczej nie było.
Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w TVN
Najważniejszą imprezą tego roku są mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które tym razem odbędą się w Planicy. Transmisje z rywalizacji pokaże TVN Warner Bros. Discovery. Oznacza to, iż zawody w skokach możemy spodziewać się w telewizji TVN, a pozostałe zmagania będą dostępne w Eurosporcie oraz Playerze.
Przypomnijmy, że w skład mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, poza wspominanymi skokami, wchodzą również zawody w biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Rywalizacja rozpocznie się 21 lutego 2023 roku i potrwa do 5 marca 2023 roku. Ostatnia impreza, organizowana w 2021 roku w Oberstdorfie, była dla nas całkiem udana, gdyż złoto na skoczni normalnej zdobył Piotr Żyła, natomiast reprezentacja Polski zajęła trzecią lokatę w konkursie drużynowym na skoczni dużej w składzie: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.
Wyniki oglądalności skoków w poprzednim sezonie
Pod koniec grudnia 2021 roku, redakcja Sportmarketing podsumowała pierwsze tygodnie skoków narciarskich u nowego nadawcy, biorąc pod uwagę reklamę produktu w swoich mediach i przede wszystkim wyniki oglądalności.
Przytoczyliśmy również rezultaty dotyczące widzów podczas zawodów Pucharu Świata w Wiśle, które były transmitowane w Telewizji Polskiej:
Sobota: TVP1 – 2,68 mln; TVP Sport – 0,5 mln, Eurosport1 – 0,88 mln
Niedziela: TVP1 – 2,8 mln; TVP Sport – 0,55 mln, Eurosport1 – 0,97 mln
Wyniki znacząco nie odbiegały od siebie. Biorąc dodatkowo pod uwagę ówczesną formę naszych skoczków, która pozostawiała wiele do życzenia, TVN Grupa Discovery zaliczył pozytywny start. W takiej narracji podsumowano również zimę w kanałach należących do grupy. Od listopada 2021 roku do marca 2022 roku, Eurosport 1 był liderem wśród kanałów sportowych w Polsce z aż 32-procentowym udziałem w tej kategorii. Duży wpływ miały oczywiście Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Łącznie relacje na żywo z sezonu sportów zimowych osiągnęły w kanałach TVN Grupa Discovery zasięg w wysokości blisko 23 milionów osób.
W związku z tym, iż w zbliżającym się sezonie nie będziemy świadkami igrzysk olimpijskich, a odbędą się natomiast mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, rezultat głównego nadawcy sportów zimowych w Polsce najprawdopodobniej będzie nieco niższy. Można jednak spodziewać się, że skoki narciarskie ponownie będą cieszyć się sporym zainteresowaniem. W szczególności, że w naszej kadrze nastąpiły zmiany, a sami zawodnicy nieco rozpalili nadzieje w trakcie Letniego Grand Prix.