Na tych obiektach odbędą się mistrzostwa świata w Katarze
Odliczamy już dni do startu mistrzostw świata w Katarze. Wybór gospodarza tej imprezy wzbudzał spore kontrowersje, gdyż zaplecze Kataru w momencie zgłoszenia kandydatury było całkowicie niedopuszczalne. Od wyznaczenia organizatora do pierwszego meczu minie dwanaście lat. W tym czasie Katar wybudował siedem obiektów. Na jakich stadionach rywalizować będą najlepsze reprezentacje na świecie i dlaczego budowa stadionów wzbudziła ogromne oburzenie w wielu środowiskach? Odpowiadamy.
Stadiony przelane krwią
W lutym 2021 roku duże poruszenie w mediach wywołał artykuł, jaki pojawił się na łamach „The Guardian”. Według wspomnianego źródła, podczas prac w Katarze związanych z mundialem zginęło 6500 pracowników. Głównie były to osoby, które przybyły za pracą z Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu i Sri Lanki.
Rząd Kataru oczywiście zaprzeczał i tłumaczył, iż liczba jest myląca, gdyż dotyczy osób nie tylko pracujących przy budowach stadionów, ale również społeczności żyjącej w Katarze od kilku lat, więc część tej grupy mogła umrzeć ze starości lub z innych przyczyn. Katar twierdził, że przy budowach obiektów zginęło 37 osób, przy czym tylko trzy zgony były „związane z pracą”.
Nikt nie miał wątpliwości, że statystyki rządu są mocno zaniżone. Chociażby dlatego, że Katar nie brał pod uwagę zgonów wynikających z zawałów serca czy niewydolności oddechowej. Były to problemy, które towarzyszyły wielu pracownikom z powodu bardzo niekorzystnych warunków pracy m.in. wynikających z wysokich temperatur.
Ilu pracowników przybyło do Kataru? Według informacji tamtejszego rządu, zatrudniono 30 tysięcy zagranicznych robotników, większość ze wspominanych już krajów. Liczba osób zaangażowanych w cały projekt wynikała za faktu, iż Katar nie tylko budował stadiony, ale również hotele czy centra handlowe.
Duża grupa pracowników skarżyła się także na niewypłacenie wynagrodzeń za prace. Część z nich protestowało pod siedzibą Al Bandary International Group w Dosze. Budowa stadionów wzbudziła zatem ogromne kontrowersje. Jakie obiekty przygotował Katar?
Lusail Stadium – 80 tysięcy kibiców
Główną areną zbliżającego się mundialu jest Lusail Stadium wybudowane w latach 2017-2021. Obiekt może pomieść nawet 80 tysięcy kibiców i jest największym stadionem na mistrzostwach światach w Katarze. Budowę areny rozpoczęto w 2017 roku, a zakończono w 2021 roku.
W trakcie mundialu na tym obiekcie rozegrane zostanie 6 meczów fazy grupowej, spotkanie 1/8 finału, jedno starcie ćwierćfinałowe, pojedynek półfinałowy i wielki finał. Co ciekawe, potyczki grupowe dotyczą m.in. grupy C, jednakże Polska nie zagra (przynajmniej w trakcie fazy grupowej) na tym obiekcie. Odbędą się natomiast mecze Argentyny z Arabią Saudyjską czy Argentyny z Meksykiem.
Al Bayt Stadium – 60 tysięcy kibiców
Drugim co do wielkości obiektem jest Al Bayt Stadium, który usytuowany jest w mieście Al-Chaur. Arena może pomieścić nawet 60 tysięcy kibiców.
W przypadku tego stadionu również będziemy świadkami sześciu grupowych spotkań, a także potyczki 1/8 finału, starcia ćwierćfinałowego oraz meczu półfinałowego. W kontekście fazy grupowej na tym obiekcie rywalizować będzie m.in. Anglia czy Niemcy. Nie zabraknie bardzo ciekawego spotkania, w którym Hiszpanie zmierzą się z Niemcami.
Stadium 974 – 40 tysięcy kibiców
Po dwóch dość dużych obiektach nadszedł czas na znacznie mniejsze stadiony, które mogą pomieścić 40 tysięcy kibiców. Jedną z takich aren jest Stadium 974 w Ad-Dauha. Bez wątpienia największą uwagę skupia wygląd tego obiektu.
Mamy bowiem do czynienia z bardzo nietypową areną, której główną podstawą są… kontenery. Jest ich dokładnie 974, stąd też nazwa samego stadionu. Liczba nieprzypadkowa, gdyż to numer kierunkowy Kataru. Polscy kibice będą mogli dokładnie przyjrzeć się tej arenie, gdyż „Biało-Czerwoni” rozegrają na tym stadionie dwa grupowe mecze: z Meksykiem oraz Argentyną. Poza tymi potyczki odbędą się jeszcze cztery inne pojedynki grupowe oraz starcie 1/8 finału.
Al Thumama Stadium – 40 tysięcy kibiców
Kolejny obiekt na 40 tysięcy kibiców i ponownie znajdujący się w Ad-Dauha. Tym razem mowa o stadionie Al Thumama Stadium, który został otwarty pod koniec października 2021 roku. Początkowo arena miała być dużo mniejsza, jednakże po wybraniu Kataru na organizatora mistrzostw świata, znacząco zmieniono projekt.
Po jednym grupowym meczu na tym stadionie rozegrają m.in. Hiszpania, Belgia czy Holandia. Łącznie zobaczymy sześć potyczek fazy grupowej, jeden pojedynek 1/8 finału oraz jeden ćwierćfinał.
Ahmad Bin Ali Stadium – 40 tysięcy kibiców
Nieco większą historię, porównując z innymi katarskimi obiektami, ma Ahmad Bin Ali Stadium znajdująca się w Al-Rayyan. Arena powstała częściowo w miejscu rozebranego Al-Rayyan Stadium. Na tym stadionie swoje mecze rozgrywa ekipa Al-Rayyan SC.
Na dość klasycznym obiekcie rywalizować będzie m.in. Belgia, która rozegra tutaj dwa grupowe pojedynki. Łącznie mowa o sześciu potyczkach fazy grupowej oraz jednym meczu 1/8 finału.
Al Janoub Stadium – 40 tysięcy kibiców
Czwarty już obiekt z pojemnością 40 tysięcy kibiców. Tym razem mowa o Al Janoub Stadium, które zlokalizowane jest w Al-Wakrah. Swoje mecze na tym stadionie rozgrywa ekipa Al-Wakrah Sport Club.
Niewątpliwie charakterystyczną cechą tego obiektu jest zadaszenie. Swoje mecze na tym stadionie rozegra m.in. Kamerun. Będziemy również świadkami spotkania Francji z Australią. Łącznie mowa o sześciu grupowych potyczkach, a także meczu 1/8 finału.
Education City Stadium – 40 tysięcy kibiców
Warto mieć na uwadze Education City Stadium, gdyż jest to obiekt, na którym reprezentacja Polski rozegra starcie z Arabią Saudyjską. Sam stadion może pomieścić 40 tysięcy kibiców i znajduje się w Ad-Dauha.
Poza potyczką „Biało-Czerwonych” z Arabią Saudyjską na tym obiekcie zobaczymy pięć innych meczów fazy grupowej, jeden pojedynek 1/8 finału oraz spotkanie ćwierćfinałowe.
Khalifa International Stadium – 40 tysięcy kibiców
Czas na ostatni obiekt mistrzostw świata w Katarze. To Khalifa International Stadium, który również może pomieścić 40 tysięcy kibiców. Stadion z największą historią, gdyż wybudowany w 1976 roku. Był dwukrotnie przebudowywany, a druga modernizacja miała miejsce w latach 2003-2005 z okazji Igrzysk Azjatyckich w 2006 roku.
Na tym obiekcie rozegranych zostanie 6 meczów fazy grupowej, potyczka 1/8 finału oraz starcie o trzecie miejsce. Zobaczymy m.in. spotkanie Anglii z Iranem czy Holandii z Ekwadorem.
Nowoczesne stadiony bez większych historii
Mundial w Katarze to osiem nowoczesnych obiektów w większości wybudowanych na przestrzeni ostatnich lat. Tym samym trudno rozpisywać się na temat historii poszczególnych aren. Poza Khalifa International Stadium mamy do czynienia z obiektami, które zostały zbudowane na mistrzostwa świata, a po prestiżowej imprezie mogą przejść modernizację.