31.12.2021 15:18

Trening Noworoczny Cracovii – najważniejsza piłkarska tradycja pierwszego dnia roku

1 stycznia to dzień w wielu wymiarach symboliczny, który w powszechnej opinii wart jest tego, by dobrze rozpocząć nim nowy okres. Z tego założenia niezmiennie wychodzi też Cracovia, która od lat wita każdy Nowy Rok tradycyjnym, wewnętrznym spotkaniem. Tradycja sięgająca lat 20. XX wieku W każde noworoczne południe oczy piłkarskiej Polski zwyczajowo skierowane są na […]

Udostępnij
Trening Noworoczny Cracovii – najważniejsza piłkarska tradycja pierwszego dnia roku

1 stycznia to dzień w wielu wymiarach symboliczny, który w powszechnej opinii wart jest tego, by dobrze rozpocząć nim nowy okres. Z tego założenia niezmiennie wychodzi też Cracovia, która od lat wita każdy Nowy Rok tradycyjnym, wewnętrznym spotkaniem.

Tradycja sięgająca lat 20. XX wieku

W każde noworoczne południe oczy piłkarskiej Polski zwyczajowo skierowane są na Kraków. Historyczne korzenie tej wieloletniej tradycji sugerują, że pierwszy Trening Noworoczny Cracovii odbył się w latach 20. XX wieku, przed około stu laty. Hipotez jest kilka, począwszy od potencjalnej inspiracji meczem noworocznym w Wiedniu, przeniesionym do Polski w 1920 roku, a kończąc na umiejscowieniu go w dziejach chwilę później i sprowadzeniu do propozycji zagrania w piłkę podczas powrotu z balu sylwestrowego.

Uroczyste otwarcie

Punktualnie o godz. 12:00 w Nowy Rok na murawie stadionu Cracovii zbierają się zawodnicy, trenerzy, włodarze klubu, przedstawiciele miasta Krakowa oraz dziennikarze. W tym samym czasie trybuny wypełniają się kibicami. Każdy Trening Noworoczny otwierany jest uroczystą lampką szampana i sesją fotoreporterską. Po załatwieniu spraw formalnych, można rozpoczynać spotkanie.

Najważniejszy pierwszy gol

Inaugurujące dany rok starcie, między pierwszym i drugim zespołem Cracovii, od lat wyznacza godzinę zdobycia premierowej bramki na polskich boiskach. Najciekawsze zwykle okazują się minuty między 12:05 i 12:15, w których po okresie piłkarskiej walki o miano pierwszego strzelca, jeden z zawodników zazwyczaj się przełamuje. Od tego momentu Trening Noworoczny zyskuje na walorze rekreacyjnym i humorystycznym, który nierozłącznie się z nim wiąże.

Cieszynka równie ważna, jak pierwszy gol

Elementem luźnego, zdystansowanego podejścia do tej noworocznej zabawy szczególnie w ostatnich latach stają się cieszynki, które uświetniają ważny moment zdobycia premierowej bramki w danym roku. Dopracowywane i obmyślane szczególnie przez pierwszy zespół, wracają w podsumowaniach roku, podbijają Internet – minimum krajowy, nierzadko też zagraniczny.

W minionych latach w pamięć szczególnie mógł zapaść wyjazd samochodem na murawę stadionu przy ul. Józefa Kałuży 1 (2019, pierwszą bramkę zdobył wówczas Filip Piszczek), czy też zaangażowanie do cieszynki przedstawicieli obecnej na meczu straży pożarnej (2020 i trafienie ówczesnego kapitana zespołu, Janusza Gola). Tegoroczny pomysł na celebrację pierwszego noworocznego trafienia poznamy już 1 stycznia 2022.

Niezobowiązujący charakter

Luźna atmosfera, widoczna od pierwszych chwil w historii Treningów Noworocznych Cracovii, utrzymuje się do dzisiaj. Tradycja, z którą wiąże się mecz 1 stycznia, to w pierwszej kolejności symbol rozpoczynania nowego okresu w życiu w dobrej formie fizycznej, nie stroniąc od sportu. Gra w piłkę tuż po nocy sylwestrowej nigdy nie jest jednak w pełni poważna – noworoczne spotkanie trwa odpowiednio krócej, a nierzadkie w jego wypadku stają się także hokejowe wyniki i bardzo długie listy strzelców. Każdy z zawodników chce rozpocząć Nowy Rok w jak najlepszym stylu, trafiając do siatki już w jego pierwszy dzień.

1 stycznia 2022, godz. 12:00

Rozpoczynający się rok 2022 również zostanie przywitany na sportowo właśnie na obiekcie „Pasów”. Start – jak zawsze – w samo południe. Trening Noworoczny to jedna z wizytówek Cracovii. Ważne, że krakowski klub starannie ją pielęgnuje.

Udostępnij
Marek Cebula

Marek Cebula