24.12.2024 13:17

Zawieszony szef jednego z Komitetów Olimpijskich ubiega się o… kolejną kadencję

Zawieszony przewodniczący Koreańskiego Komitetu Olimpijskiego (KSOC), Lee Kee-heung, ogłosił, że będzie ubiegał się o trzecią kadencję, jednocześnie odrzucając oskarżenia o korupcję – poinformował portal "The Korean Times".

Udostępnij
2024.02.11 Sosnowiec
Hokej na lodzie Mezczyzn IIHF Turniej Pre-Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich Sosnowiec 2024
Polska - Korea Poludniowa
N/z kibice, trybuny, doping, flaga, flagi, lodowisko, Stadion Zimowy w Sosnowcu, atmosfera, Koreanczycy
Foto Marcin Bulanda / PressFocus

2024.02.11 Sosnowiec
Ice Hockey Men IIHF Olympic Ice Hockey Qualification Round 3 Group J Season 2024
Polska - Korea Poludniowa
kibice, trybuny, doping, flaga, flagi, lodowisko, Stadion Zimowy w Sosnowcu, atmosfera, Koreanczycy
Credit: Marcin Bulanda / PressFocus
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Lee, który został zawieszony przez władze w ubiegłym miesiącu, jest oskarżany o niewłaściwe postępowanie. 69-latek kieruje KSOC od 2016 roku. W wyborach zaplanowanych na 14 stycznia zmierzy się z siedmioma rywalami. Czterech z nich rozważa zjednoczenie sił i wystawienie wspólnego kandydata przeciwko obecnemu przewodniczącemu.

Przed podjęciem decyzji o ponownym starcie Lee odbył rozmowy z byłymi szefami KSOC i liderami regionalnych organizacji sportowych.

Zrobiłem wszystko, co było w mojej mocy dla administracji sportowej i nie oczekuję więcej – stwierdził Lee. – Jednak zawsze chciałem wspierać naszych sportowców w podziękowaniu za ich wkład przez te wszystkie lata – dodał.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Lee stanowczo zaprzeczył stawianym mu zarzutom, podkreślając swoją niewinność. Zawieszenie zostało nałożone przez ministerstwo sportu 11 listopada, dzień po tym, jak rządowy zespół etyczny oskarżył go o szereg nieprawidłowości, w tym nielegalne zatrudnienie pracowników w głównym ośrodku treningowym w Jincheon, sprzeniewierzenie funduszy oraz inne nadużycia. Zarzuty te doprowadziły do wszczęcia dochodzenia policyjnego.

Wśród oskarżeń znalazły się również podejrzenia dotyczące kontraktu wartego 7 miliardów wonów (około 3,4 miliona euro) z firmą zajmującą się obsługą obiektu w Jincheon. Lee miał także rekomendować osoby niezwiązane ze sportem do olimpijskiej delegacji, oferując im wycieczki spoza oficjalnego harmonogramu.

Sąd Administracyjny w Seulu oddalił wniosek Lee o uchylenie zawieszenia. W ramach dochodzenia policja i prokuratura przeszukały ośrodek w Jincheon. Lee, który w 2019 roku został członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), może stracić tę pozycję, jeśli nie zostanie ponownie wybrany na przewodniczącego KSOC.

Członkowie MKOl, którzy zostali wybrani po 1999 roku, muszą ustąpić po ukończeniu 70 lat, choć w wyjątkowych przypadkach kadencja może zostać przedłużona o cztery lata. Lee, który skończy 70 lat w styczniu 2025 roku, nie został uwzględniony na ostatnim posiedzeniu Rady MKOl w sprawie takich przedłużeń.

Ryu Seung-min, mistrz olimpijski w tenisie stołowym z Aten w 2004 roku, wezwał do zmiany na stanowisku przewodniczącego, argumentując, że koreański sport powinien się rozwijać i iść naprzód.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk