Poziom odpowiedzialności społecznej klubów Ekstraklasy – analiza
Institute for Sport Governance oraz Sportimpakt opublikowali szóstą już edycję raportu analizującego poziom odpowiedzialności społecznej (CSR) klubów piłkarskich PKO BP Ekstraklasy. Dokument ten podsumowuje działania klubów w sezonie 2023/24, pozwalając na zrozumienie trendów i wyzwań w obszarze odpowiedzialności społecznej w polskiej piłce nożnej.
Obszary i przykładowe przejawy w analizie CSR klubów sportowych to środowisko, rządzenie, społeczeństwo, one składają się na całościową ocenę klubów z najwyższej klasy rozgrywkowej. Analizowano także wyniki odpowiedzialności społecznej w klubach Ekstraklasy.
Autorzy spojrzeli również na przejawy odpowiedzialności z najwyższymi
i najniższymi średnimi ocenami w klubach PKO BP Ekstraklasy.
Link do raportu: https://govsport.eu/pl/csr-w-ekstraklasie-sezon-2023-2024/
Konkluzje z raportu
Możemy odnotować rosnące zaangażowanie klubów Ekstraklasy w działania CSR:
autorzy zaznaczają, że średni wynik analizy osiągnął 31%, to najlepszy wynik w historii badania.
Z raportu wynika też, że największy progres widać w obszarze środowiska, bo wynik jest wyższy o 6 punktów procentowych niż przed rokiem.
Autorzy dodają, że kluby stawiają na promocję alternatywnych środków transportu na mecze i transparentność zarządzania akademiami piłkarskimi.
Przy czym doceniając postępy, należy podkreślić, że w niektórych obszarach CSR wciąż jest wiele do zrobienia. Osoby, które przygotowywały to zestawienie, wskazują na takie kwestie jak:
redukcja odpadów oraz wdrażanie zrównoważonych procedur na stadionach,
promowanie kodeksów postępowania,
dbałość o zdrowe otoczenie wydarzeń sportowych.
Dr Paweł Zembura, autor raportu, zauważa:
Raport pokazuje, że polska piłka nożna robi krok w stronę większej odpowiedzialności społecznej. Jednak prawdziwa zmiana wymaga spójnego podejścia, przejrzystości i konsekwencji w realizacji działań.
Liderzy odpowiedzialności społecznej
Pod tym względem najlepiej spisał się Widzew Łódź. Pierwszy klub w rankingu z rekordowym wynikiem 72%, wyróżniony za działania w obszarze ochrony środowiska i efektywną komunikację z lokalną społecznością.
Na kolejnych miejscach uplasowali się:
2. Lech Poznań, 3. Legia Warszawa, 4. Warta Poznań – te kluby zostały szczególnie docenione za zaangażowanie w działania CSR.
Uzasadnienie wyborów
Przytoczmy, jak do tego doszło, że wspomniane wyżej drużyny znalazły się w TOP 3 rankingu. W raporcie czytamy:
„Widzew Łódź po raz drugi z rzędu jest zdecydowanym liderem analizy odpowiedzialności społecznej w PKO BP Ekstraklasie. Osiągnął też najwyższy wynik w historii badania. Klub względem poprzedniego roku rozwinął jeszcze zakres działań i procedur, które wdraża. W obszarze środowiska, w którym odnotował największą zmianę, wykorzystuje wodę deszczową, wdraża politykę minimalizacji ilości produkowanych odpadów czy wspiera dojazd kibiców na mecze z wykorzystaniem kolei„.
Organizacja publikuje swoją strategię sportową czy podsumowanie działań CSR i wpisujących się w ten obszar polityk. Poprzez programy i inicjatywy adresuje potrzeby bardzo wielu grup wokół klubu w tym szerszej społeczności, na którą oddziałuje„.
Lech Poznań definiuje swoje myślenie o CSR, jak również określa misję akademii. Wskazuje wymagania względem rodzica i dziecka w procesie szkolenia. Klub angażuje się w tak wiele inicjatyw mających na celu promocję sportu powszechnego.
Legia Warszawa wyróżnia się działaniami Fundacji Legii, której inicjatywy efektywnie wykorzystują potencjał oddziaływania klubu na otoczenie.
Realizowane działania obejmują m.in. edukację, profilaktykę zdrowotną, działania pomocowe czy zwracanie uwagi na problemy społeczne.
Fundacja została uhonorowania nagrodą More Than Football Award za działania na rzecz wparcia uchodźców z Ukrainy„.
Nowe regulacje i wyzwania
Raport głosi, że wprowadzenie przez PZPN Kryteriów Odpowiedzialności Społecznej jako elementu procesu licencyjnego od sezonu 2023/24 miało istotny wpływ na wyniki. Kluby coraz częściej publikują informacje o działaniach CSR, aby spełnić wymogi licencyjne.
Skuteczne działania Warty
Autorzy docenili nie tylko ligowych potentatów, ale też tak skromną drużynę jak Warta Poznań. Cytujemy fragment raportu o polityce ekologicznej, nomen omen, Zielonych:
„Warta Poznań opracowała wieloletni dokument strategii rozwoju klubu na lata 2024-2027, który jest już drugim dokumentem strategicznym klubu.
W strategię wpisana jest polityka ESG, w której w planie wykonawczym zapisano jako cel m.in. 20% redukcję emisji dwutlenku węgla generowanych przez klub.
Jest to rzadki przypadek przyjęcia mierzalnych celów w obszarze środowiska przez organizację sportową w Polsce. Klub publikuje też dokument Polityka Ekologiczna Klubu 2022-2025, na którego potrzeby przeprowadził audyt środowiskowy (obrazujący kluczowe kwestie wpływu na środowisko)”.
Radomiak Futbol Plus – bez dyskryminacji, sport dla każdego
Promocja profilaktyki zdrowia zasługuje na pochwałę w przypadku klubu z Radomia. Sekcja Radomiak Futbol Plus jest skierowana do osób z różnymi niepełnosprawnościami, chcących brać udział w sporcie.
Piast propaguje profilaktykę zdrowotną
Piast Gliwice nagłaśnia ważne tematy społeczne. Wśród jego działań jest
współpraca z fundacją Kapitan Światełko w ramach kampanii „Mosznowładcy” o profilaktyce raka jąder.
Natomiast wspomnieć możemy też o Pogoni z innego powodu – na stronie internetowej klubu w zakładce „Pierwszy raz na stadionie” dostępne są wyczerpujące informacje o możliwości dostania się na stadion w wykorzystaniem transportu publicznego czy roweru miejskiego
Rekomendacje raportu
Autorzy tego zestawienia postulują:
opracowanie mierzalnych wskaźników CSR/ESG i wprowadzenie raportowania pozafinansowego,
zwiększenie transparentności poprzez publikowanie regulaminów i polityk na stronach internetowych,
egzekwowanie nowych kryteriów przez PZPN.