02.11.2024 13:20

Organizatorzy Euro 2024 ogłosili kolejny sukces

W czasie tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbywały się w Niemczech, liczba podróży lotniczych spadła o 75 procent w porównaniu z turniejem we Francji w 2016 roku – poinformowali organizatorzy. Zmniejszenie liczby lotów przyczyniło się do redukcji śladu węglowego tej imprezy.

Udostępnij
Organizatorzy Euro 2024 ogłosili kolejny sukces
Autor zdjęcia: Euro 2024

Organizatorzy zastosowali strategię grupowania geograficznego meczów fazy grupowej, co pozwoliło rozegrać 36 z 51 spotkań w sposób ograniczający konieczność przemieszczania się na długie dystanse.

Podczas całego turnieju, trwającego od 14 czerwca do 14 lipca, ponad połowa zespołów – dokładnie 53 procent – korzystała z transportu autobusowego, a 10 procent z podróży koleją. Na potrzeby mistrzostw przygotowano również flotę niskoemisyjnych pojazdów, w tym autobusów, autokarów i samochodów dostawczych.

Naszym priorytetem było uczynienie Euro 2024 bardziej przyjaznym środowisku, co udało się osiągnąć dzięki współpracy UEFA, niemieckiego komitetu organizacyjnego, władz kraju oraz miast-gospodarzy – powiedział Bernd Neuendorf, prezes Niemieckiej Federacji Piłkarskiej.

Dzięki wysiłkom organizatorów, 2,67 miliona widzów zostało zachęconych do wyboru transportu publicznego zamiast samochodu. Posiadacze biletów mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przez 36 godzin wokół wydarzenia, a także skorzystać z obniżonych cen na głównych liniach kolejowych. Pojemność parkingów przy stadionach również została ograniczona. W efekcie aż 81 procent widzów dotarło na stadiony komunikacją miejską, a tylko niecałe 5 procent zdecydowało się na dojazd prywatnym autem.

Z budżetu w wysokości 29,6 mln euro (ok. 129,1 mln zł) na działania związane ze zrównoważonym rozwojem udało się obniżyć ślad węglowy wydarzenia o ponad 20 procent w porównaniu do pierwotnych planów.

W przypadku nadchodzących mistrzostw Europy kobiet w Szwajcarii, posiadacze biletów będą mogli przemieszczać się między miastami bezpłatnie.

Geograficzna bliskość była też jednym z głównych argumentów wspólnej kandydatury Belgii, Holandii i Zagłębia Ruhry w Niemczech na organizację mistrzostw świata kobiet w 2027 roku, ale FIFA zdecydowała o wyborze Brazylii.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk