10.10.2024 22:44

Decyzja zapadła. Wielkie wsparcie rządu na odbudowę obiektów sportowych zniszczonych przez powódź

Ponad 500 mln złotych przeznaczy resort sportu na odbudową infrastruktury sportowej i turystycznej zniszczonej przez powódź - potwierdził sekretarz stanu w MSiT Piotr Borys na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Udostępnij
Decyzja zapadła. Wielkie wsparcie rządu na odbudowę obiektów sportowych zniszczonych przez powódź

Na szybką odbudowę zniszczonej bazy sportowej przeznaczamy z funduszu rozwoju kultury fizycznej 400 mln złotych. Wysokość dofinansowania może dojść do 99 procent wartości inwestycji – wyjaśnił wiceszef Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jak dodał nabór wniosków rusza od 15 października. Składać je będą mogły samorządy, kluby i ośrodki sportowe. Resort codziennie analizuje informacje otrzymywane z regionów dotkniętych klęską powodzi, na bieżąco ocenia straty.

Nasze analizy są obecnie tylko szacunkowe, gdyż codziennie dochodzą nowe informacje o stratach. W woj. dolnośląskim zostało łącznie uszkodzone 138 obiektów sportowych, na razie kwotę strat wyceniono na 112 mln złotych. W woj. opolskim 72 obiekty na kwotę 123 mln złotych, a w woj. śląskim 48 obiektów na kwotę 2,3 mln. W lubuskim 14 obiektów, aktualnie trwa ocena wysokości strat. W woj. małopolskim żywioł uszkodził jeden obiekt, jego remont będzie kosztował 450 tysięcy złotych – podsumował Borys.

Jak przyznał minister teraz samorządy i właścicieli uszkodzonych obiektów czekają bardzo ważne decyzje dotyczące ich odbudowy. Jako przykład podał ośrodek sportowy w Kłodzku, który był zlokalizowany tuż przy rzece. Podczas powodzi został całkowicie zniszczony, tej hali już nie ma.

Fala o wysokości trzech metrów zniszczyła wszystko. Hala, hotel sportowy, wyposażenie, stadion lekkoatletyczny przestało istnieć. Teraz trzeba się zastanowić nad tym, czy obiekt odbudowywać w tym samym miejscu, gdzie może być w przyszłości ponownie narażony na zniszczenie, czy przenieść go tam, gdzie teoretycznie żywioł nie będzie mu zagrażał. Na anomalie pogody człowiek wpływu nie ma – stwierdził przedstawiciel resortu.

Na pomoc dla branży turystycznej resort przeznaczył 80 mln złotych. Jak wynika z rozporządzenia, pomoc będzie mogła dojść do 99 procent wartości. Aktualne szacunki strat nie są pełne, można się jednak spodziewać, że będą one rosły z dnia na dzień.

Trzeci rodzaj pomocy, jak wyjaśnił Borys, skierowany jest do organizatorów turystyki w regionach dotkniętych powodzią, którzy pobrali zaliczki i teraz na skutek zniszczenia bazy, będą musieli je zwracać. Na ten cel, na dotacje, resort przeznaczył 50 mln złotych z funduszu pomocowego.

W sumie łączna pomoc wyniesie 530 mln, nabory ruszają od 15 października – zakończył Borys. Dodał także, że jeżeli potrzeby będą większe niż obecnie przewidywane, resort jest gotowy zwiększyć przeznaczone na to środki.

fot. MSiT

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk