10.10.2024 12:42

PZPN przypomina o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego

Depresja to jedna z dolegliwości, która często określana jest mianem choroby cywilizacyjnej, ponieważ wraz z rozwojem społeczeństwa można zauważyć spory przyrost zachorowań. Wynika to m.in. z faktu coraz szybszego tempa życia, dużej presji osiągania wyników, braku czasu na podejmowanie regularnej aktywności fizycznej czy też niezdrowej diety, co negatywnie odbija się na zdrowiu.  Osoby dotknięte depresją […]

PZPN przypomina o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego

Depresja to jedna z dolegliwości, która często określana jest mianem choroby cywilizacyjnej, ponieważ wraz z rozwojem społeczeństwa można zauważyć spory przyrost zachorowań. Wynika to m.in. z faktu coraz szybszego tempa życia, dużej presji osiągania wyników, braku czasu na podejmowanie regularnej aktywności fizycznej czy też niezdrowej diety, co negatywnie odbija się na zdrowiu. 

Osoby dotknięte depresją cierpią z powodu obniżonego samopoczucia, tracą zainteresowanie kwestiami, które dotychczas sprawiały im radość, a także mogą mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności, dlatego bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zareagować już na pierwsze symptomy choroby i zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Na jakie zachowania warto zwrócić uwagę?

Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba odczuwacie ciągłe zmęczenie, brakuje Wam chęci na podejmowanie nawet najprostszych aktywności, cierpicie na zaburzenia snu, brak apetytu, macie coraz większe problemy z zaniżoną samooceną, a na co dzień towarzyszy Wam lęk to nie warto czekać ani chwili dłużej, tylko należy zgłosić się po pomoc.

Profesjonalne porady

Jeżeli Ty lub Twoi bliscy zmagacie się z depresją pomocy należy szukać w takich miejscach jak poradnie zdrowia psychicznego lub szpitale. Oprócz tego dostępne są takie możliwości jak:

– Całodobowy Telefon Zaufania dla dorosłych: 116 123

– Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Jak można pomóc najbliższym we własnym zakresie?

Oprócz pomocy specjalistycznej w leczeniu depresji bardzo ważne jest wsparcie najbliższych. W związku z tym warto pamiętać o kilku zasadach, których zachowanie może skutecznie wpłynąć na poprawę stanu chorego.

1. Nie lekceważ.

Nie bagatelizuj problemów osoby, która zdecydowała się zwierzyć; należy jej spokojnie wysłuchać, nie oceniać, a także nie umniejszać poprzez stosowanie komentarzy takich jak na przykład: „nie przesadzaj, inni mają gorzej.”

2. Nie wymuszaj działania.

Zawsze należy działać zgodnie z wolą osoby chorej; nie można zmuszać jej do podejmowania działań, których definitywnie odmawia. Warto skoncentrować się na zachęcaniu do aktywności, które zwykle sprawiały jej radość.

3. Oferuj praktyczną pomoc.

Jeżeli chory nie może sobie poradzić z codziennymi czynnościami, warto zaproponować mu swoje wsparcie np. w przygotowaniu obiadu, sprzątaniu lub wyprowadzaniu psa, będzie to dla niego duże odciążenie.

4. Zachęcaj do wsparcia specjalistycznego.

Jeżeli chory jest w trakcie terapii nie należy negować zaleceń specjalisty, a zachęcać do ich wdrażania.

Pamiętaj: Nie graj sam! Wsparcie jest na wyciągnięcie ręki.

fot. PZPN

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski