Aktualności 6 października 2024

Przepisy transferowe FIFA niezgodne z prawem UE wg TSUE

autor: Adrian Janiuk
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przepisy dotyczące transferów zawodników, stosowane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), są sprzeczne z unijnym prawem. W swoim wyroku instytucja z Luksemburga podkreśliła, że regulacje te ograniczają swobodę przemieszczania się piłkarzy.

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli zawodnik zerwie kontrakt bez zgody klubu, musi wypłacić rekompensatę, a obowiązek ten może również przejść na nowy klub, który go zatrudni.

W oświadczeniu TSUE wyjaśniono, że te przepisy ograniczają wolność ruchu zawodowych piłkarzy, którzy chcą kontynuować swoją karierę w innym klubie. Przypadek, który rozpatrywał Trybunał, dotyczył byłego francuskiego piłkarza Lassany Diarry.

Diarra, obecnie 39-letni, podpisał w 2013 roku czteroletnią umowę z Lokomotiwem Moskwa, ale po roku rozwiązano ją z powodu niezgody zawodnika na obniżenie wynagrodzenia. Lokomotiw domagał się od piłkarza wypłaty odszkodowania, podczas gdy sam Diarra walczył o zaległe pensje.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie orzekł, że rosyjski klub miał uzasadnione podstawy do rozwiązania umowy, co skutkowało zobowiązaniem Diarry do wypłaty 10,5 mln euro. Francuz podnosił, że poszukiwanie nowego klubu było utrudnione, ponieważ kluby obawiały się odpowiedzialności finansowej wobec Lokomotiwu.

Były zawodnik takich drużyn jak Real Madryt, Paris Saint-Germain i Arsenal, wskazał, że bliski był podpisania kontraktu z belgijskim Charleroi, jednak przepisy FIFA uniemożliwiły transfer. Diarra złożył pozew przeciwko FIFA i Belgijskiej Federacji Piłkarskiej, domagając się odszkodowania w wysokości sześciu milionów euro, a sprawa trafiła do TSUE.

Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie Diarry wyda sąd w Belgii, który będzie musiał wziąć pod uwagę orzeczenie TSUE.

fot. Pressfocus.pl