20.09.2024 09:13

Cracovia zachęca do głosowania na Centrum Aktywności i Dziedzictwa Sportowego

Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego! Cracovia zachęca do głosowania na projekt ogólnomiejski nr 185: Centrum Aktywności i Dziedzictwa Sportowego Cracovia! Głosowanie budżetu obywatelskiego trwa od 13 września do 27 września i w tym czasie można oddać głos. Cracovia dla wszystkich – główna idea Celem pomysłodawców jest kontynuacja promocji sportu i aktywności fizycznej jako stałego elementu […]

Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego! Cracovia zachęca do głosowania na projekt ogólnomiejski nr 185: Centrum Aktywności i Dziedzictwa Sportowego Cracovia! Głosowanie budżetu obywatelskiego trwa od 13 września do 27 września i w tym czasie można oddać głos.

Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego! Cracovia zachęca do głosowania na projekt ogólnomiejski nr 185: Centrum Aktywności i Dziedzictwa Sportowego Cracovia! Głosowanie budżetu obywatelskiego trwa od 13 września do 27 września i w tym czasie można oddać głos.

Cracovia dla wszystkich – główna idea

Celem pomysłodawców jest kontynuacja promocji sportu i aktywności fizycznej jako stałego elementu życia mieszkańców, nie tylko w kontekście wydarzeń okolicznościowych, ale również poprzez stałe zaangażowanie w codzienne aktywności. Kraków cieszy się długą tradycją sportową, a Cracovia odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu kultury sportowej w tym regionie. Dąży do wykorzystania bogatego dorobku klubu w promocji wartości sportowych oraz stworzenia miejsca, gdzie społeczność może aktywnie uczestniczyć w różnorodnych formach aktywności fizycznej, edukacji sportowej oraz pielęgnowaniu dziedzictwa sportowego. Celem jest zapewnienie dostępu do Centrum dla wszystkich, niezależnie od wieku czy umiejętności fizycznych, aby mogli korzystać z różnorodnych ofert i inspiracji wynikających z historii i osiągnięć klubu, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju lokalnej społeczności Krakowa.

Funkcje centrum

Centrum będzie pełniło rolę promowania i aktywizacji społeczności poprzez inspirujące i edukacyjne przykłady własnych osiągnięć, zachęcając do udziału w zorganizowanych aktywnościach fizycznych. Poprzez udostępnienie infrastruktury oraz stworzenie przestrzeni na wydarzenia i spotkania. Centrum będzie integralną częścią życia sportowego, uzupełniając pomiędzy imprezami sportowymi. Projekt zakłada także powiązanie działań Centrum z promocją kultury fizycznej i sportu poprzez budowanie świadomości marki, jej znaczenia w długoterminowej perspektywie oraz roli w rozwoju tradycji sportowych nie tylko w Krakowie, ale również na skalę krajową i międzynarodową.

Centrum zostanie podzielone na cztery główne strefy, które będą mogły być realizowane etapowo:

Pierwszą z nich będzie Sala Dziedzictwa, która będzie stanowiła wstępne zaproszenie i prezentację różnych dyscyplin sportowych poprzez eksponaty i artefakty z nimi związane. Ta sala będzie ukazywała dziedzictwo sportowe w kontekście historii całego miasta i lokalnego ruchu sportowego w Krakowie. Jej celem będzie wprowadzenie gości w świat sportu oraz pokazanie, jak pasja do sportu i współzawodnictwo prowadzą do osiągnięć i integrowania lokalnej społeczności wokół sukcesów sportowych. Sekcje w tej sali będą ułożone chronologicznie, prezentując historię sportu w sposób przemyślany i logiczny.

Dodatkowo, sala będzie zawierała stanowiska, które ilustrują znaczenie sportu w życiu człowieka, wykorzystując przykłady najważniejszych postaci związanych z Krakowem lub osobistości, dla których Kraków był istotnym miejscem. Te osobowości historyczne nie tylko osiągnęły sukcesy w sporcie, ale również zmieniły świat i rzeczywistość poprzez swoje osiągnięcia poza sferą sportową. To podejście pozwoli na wyeksponowanie edukacyjnego i stymulującego charakteru Centrum, który zawsze stanowi kluczowy element dziedzictwa, inspirując odwiedzających do refleksji nad znaczeniem sportu w życiu oraz jego wpływem na rozwój osobisty i społeczny.

Następną strefą będzie Strefa Wartości Sportowych, której celem będzie przekazanie istoty sportu i kultury fizycznej, niezależnie od tego, czy jest to ruch społeczny, sport amatorski czy zawodowy. Ta strefa będzie skupiona na wyrażaniu najważniejszych wartości związanych ze sportem oraz zwróceniu uwagi na istotną rolę wsparcia sympatyków i kibiców w motywowaniu do osiągania coraz lepszych wyników. W tej części Centrum będą prezentowane emocje towarzyszące wielu wydarzeniom sportowym, zarówno w chwilach sukcesu, jak i porażki, aby ukazać pełen zakres doświadczeń emocjonalnych związanych ze sportem.

Kolejną strefą będzie miejsce spotkań społeczności, gdzie będzie można zajrzeć za kulisy wielkich wydarzeń sportowych. Ta część Centrum będzie zapewniała możliwość zbliżenia się do procesu organizacyjnego i emocjonalnego zaangażowania, które towarzyszy najważniejszym sportowym wydarzeniom. Dodatkowo, istniejąca sala konferencyjna, zwykle używana do wywiadów, konferencji prasowych i relacji z głównych imprez sportowych, zostanie przekształcona w miejsce warsztatowe. Będzie to miejsce, gdzie będzie można pogłębiać naszą wiedzę, organizować prezentacje, wydarzenia i prowadzić warsztaty dla różnych grup społecznych. Sala ta będzie także dostępna dla organizowania eventów związanych z aktywnością fizyczną spoza głównego nurty działalności klubu. Dzięki elastycznej aranżacji i wyposażeniu, zarówno najmłodsi, jak i najstarsi goście Centrum będą mogli aktywnie uczestniczyć w działaniach.

Integralną częścią Sali konferencyjnej będzie przylegająca sala gier i zabaw sportowych oraz współzawodnictwa. To tutaj będzie można doświadczyć zdrowej rywalizacji, nauczyć się jej zasad praktycznie, po wcześniejszym zapoznaniu się z teorią i praktyką w innych częściach obiektu. Nowoczesne i interaktywne formy tej strefy, otoczone trofeami i przykładami sukcesów z historii klubu i krakowskiego sportu, będą idealnym otoczeniem do wykorzystania wiedzy zdobytej z poprzednich stref. Dodatkowo, w tej strefie będzie również przewidziane miejsce na zaplecze cateringowe oraz możliwość zastosowania rozwiązań multimedialnych w szerszym zakresie. Ważne jest również, że przestrzeń ta będzie dostosowana dla osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności, a wszystkie pomieszczenia do adaptacji znajdują się na parterze z bezpośrednim dostępem z zewnątrz. Planowana aranżacja oraz rozwiązania spełnią dyrektywy dostępności obiektów, co przyczyni się do większej integracji społecznej i dostępności dla osób z różnymi ograniczeniami. Dodatkowo, ciągi komunikacyjne i korytarze będą tematycznie zaaranżowane, aby harmonijnie łączyć się z tematyką poszczególnych stref i tworzyć spójną całość z pozostałymi częściami obiektu.

fot. Cracovia

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski