Klub Ekstraklasy prowadzi akcję w związku ze Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom
10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W zawodowym sporcie coraz częściej kładzie się nacisk na troskę o zdrowie psychiczne, by unikać szkodliwych obciążeń psychicznych, które, niestety, w niektórych przypadkach, bez podjęcia działań w porę, mogą mieć tragiczne skutki. Świat futbolu nie bagatelizuje tej poważnej kwestii, o czym przekonujemy się za sprawą inicjatywy Górnika Zabrze. […]
10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W zawodowym sporcie coraz częściej kładzie się nacisk na troskę o zdrowie psychiczne, by unikać szkodliwych obciążeń psychicznych, które, niestety, w niektórych przypadkach, bez podjęcia działań w porę, mogą mieć tragiczne skutki. Świat futbolu nie bagatelizuje tej poważnej kwestii, o czym przekonujemy się za sprawą inicjatywy Górnika Zabrze.
Walka z depresją w piłce w Polsce i na świecie
10 listopada 2009 roku świat futbolu zdruzgotała wieść o samobójstwie znanego niemieckiego bramkarza Roberta Enke, który nie potrafił poradzić sobie z depresją i rzucił się pod pociąg w pobliżu swojego domu. Bramkarz zostawił list. Przeprosił w nim za to, że ukrywał niszczącego jego psychikę emocje i uczucia przed innymi. Depresja nie jest już tabu w przestrzeni publicznej. W Polsce znany dziennikarz sportowy Tomasz Smokowski swego czasu w rozmowie z Dariuszem Faronem wyjawił, że cierpiał na depresję, która sprawiała, że mimo mocnej pozycji w branży medialnej i niewątpliwych sukcesów zawodowych nie odczuwał radości.
Portugalczyk Andre Gomes nie podołał ogromnej presji w lidze hiszpańskiej. Gdy grał w Barcelonie, wygórowane oczekiwania kibiców przytłoczyły go do tego stopnia, że bał się nawet wychodzić z domu. Nie tak dawno Ferran Torres, zawodnik Barcy i reprezentacji Hiszpanii, zdradził, że pracował z psychologiem sportu, by odzyskać pewność siebie i radość z gry w piłkę. Takich przykładów można podać więcej. A istotne jest to, że obecność psychologów w zawodowym sporcie nie jest już przez ogół społeczeństwa odbierana jako przejaw słabości tych, którzy wedle stereotypów powinni kreować się na zawsze twardych i mających silną osobowość wyczynowców… Trzeba w odpowiednim momencie znaleźć wsparcie, by nie doszło do tragedii.
Jak ważna jest empatia
W gruncie rzeczy Górnik Zabrze w mediach społecznościowych podkreśla, że w walce z depresją trzeba umieć wykazać się zrozumieniem i empatią. Nie zostawiać osób, które mają psychiczne trudności w samotności. „Każda rozmowa, nawet najdrobniejszy gest zrozumienia i wsparcia może dać nadzieję i uratować życie. Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem. Potrzebujesz pomocy – nie wahaj się, nie jesteś sama/sam” – czytamy na koncie klubu z Górnego Śląska w serwisie X.
🗓️ Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Każda rozmowa, nawet najdrobniejszy gest zrozumienia i wsparcia może dać nadzieję i uratować życie.
Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem. Potrzebujesz pomocy – nie wahaj się, nie jesteś sama/sam❗ pic.twitter.com/j94bktxsXX
— Górnik Zabrze (@GornikZabrzeSSA) September 10, 2024
Nie ma wątpliwości, że ta inicjatywa Górnika zasługuje na same pochwały.
fot. Górnik Zabrze