Aktualności 7 września 2024

Obietnica dotrzymana. Symbol igrzysk pozostanie na honorowym miejscu

autor: Adrian Janiuk
Mer Paryża, Anne Hidalgo, w piątek oficjalnie potwierdziła, że po zakończeniu igrzysk paraolimpijskich, na wieży Eiffla pozostaną olimpijskie pierścienie, co odbywa się za zgodą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wcześniej o tym mówiła w rozmowie z dziennikiem "Ouest France".

Propozycja, którą złożyłam, zakłada, że do 2028 roku, czyli do igrzysk w Los Angeles, pierścienie olimpijskie zostaną na wieży Eiffla, a symbol paraolimpijski – Agitos – na Polach Elizejskich – stwierdziła Hidalgo podczas konferencji prasowej. Zasugerowała również, że być może „pozostaną tam także po 2028 roku”.

Olimpijski symbol został zamontowany na najbardziej rozpoznawalnej budowli Paryża na początku czerwca. Składa się z pięciu splecionych ze sobą kół w różnych kolorach, które reprezentują pięć kontynentów.

Obecna instalacja jest „zbyt ciężka”, dlatego planowane jest zastąpienie jej nowymi pierścieniami, „o tej samej wielkości, lecz lżejszymi”, które zostaną umieszczone na wieży „jak najszybciej” – dodała Hidalgo. MKOl już pracuje nad analizą techniczną, która umożliwi wymianę obecnych pierścieni na ich lżejszą wersję, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji.

Wieża Eiffla, mierząca 330 metrów, została zbudowana w 1889 roku z okazji wystawy światowej, aby uczcić stulecie rewolucji francuskiej. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska jej projektanta – Gustave’a Eiffla. Choć początkowo planowano rozbiórkę wieży po 20 latach, uratowały ją udane eksperymenty z umieszczeniem na jej szczycie anteny telegrafu.

Jest to najwyższa budowla w Paryżu, a w momencie jej powstania była najwyższą konstrukcją na świecie. Letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w stolicy Francji między 26 lipca a 11 sierpnia, natomiast obecnie trwają igrzyska paraolimpijskie, które zakończą się 8 września.

fot. Pressfocus.pl