Szokujący raport FIFPro. Kalendarz piłkarski coraz bardziej napięty
Zbyt napięty terminarz międzynarodowych rozgrywek piłkarskich sprawia, że niektórzy zawodnicy mają jedynie 12 procent roku na regenerację, co daje mniej niż jeden dzień odpoczynku tygodniowo. Taki wniosek wypływa z raportu opublikowanego w czwartek przez Międzynarodową Federację Piłkarzy Zawodowych (FIFPro).
Według badań przeprowadzonych przez FIFPro w sezonie 2023/2024 wśród 1500 zawodników, aż 54 procent piłkarzy zmagało się z nadmiernym obciążeniem pracą, które często przewyższało rekomendacje medyczne.
Prawie jedna trzecia (31 procent) graczy znajdowała się regularnie w składach meczowych, a 17 procent brało udział w ponad 55 spotkaniach w ciągu sezonu. Około 30 procent zawodników grało co najmniej sześć kolejnych tygodni, uczestnicząc w dwóch lub więcej meczach tygodniowo.
Jak poinformowała FIFPro, skierowała skargę do organów regulacyjnych Unii Europejskiej odpowiedzialnych za ochronę konkurencji, twierdząc, że światowy kalendarz rozgrywek FIFA nie uwzględnia wystarczająco potrzeby odpoczynku, co narusza międzynarodowe standardy zdrowia i bezpieczeństwa zawodników. Organizacja podkreśla, że priorytetem nie jest dobrostan piłkarzy.
#FIFPRO’s latest workload report reveals the troubling impact of expanding competitions on men’s footballers.
⚠️ 54% of players face heavy workloads
📅 31% played 55+ games last season
🛌 <1 full day off per week for some
🚨 80+ games projected by 2025— FIFPRO (@FIFPRO) September 5, 2024
Dodatkowo europejskie oddziały FIFPro podjęły kroki prawne przeciwko FIFA w związku z decyzją o rozszerzeniu przyszłorocznych Klubowych Mistrzostw Świata do 32 zespołów. Turniej odbędzie się w Stanach Zjednoczonych w czerwcu. W tym sezonie rozszerzono także trzy europejskie puchary: Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Ligę Konferencji, do 36 drużyn.
Zawody międzynarodowe, zarówno klubowe, jak i reprezentacyjne, stanowią 30 procent wszystkich meczów, w których uczestniczyli piłkarze nadmiernie obciążeni pracą. W poprzednim sezonie aż 18 procent ich czasu pracy przypadało na zgrupowania reprezentacyjne lub działania związane z mediami i sponsorami.
– Dystans między tymi, którzy organizują i planują międzynarodowe rozgrywki, a piłkarzami, którzy są zmuszeni w nich uczestniczyć, nigdy nie był większy – powiedział Alexander Bielefeld, dyrektor ds. globalnej polityki i relacji strategicznych FIFPro, cytowany w komunikacie.
FIFPro reprezentuje około 60 tysięcy piłkarzy z 65 krajów.
fot. Pressfocus.pl