Aktualności 4 września 2024

Raport FIFA zaskakuje. Chodzi o wydatki na transfery

autor: Adrian Janiuk
Kwoty transferowe w międzynarodowych umowach dotyczących piłkarzy zawartych między czerwcem a wrześniem 2024 roku zmniejszyły się o prawie miliard dolarów w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, jak podano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Międzynarodową Federację Piłkarską (FIFA).

Według FIFA, zawarto 11 tysięcy umów związanych z transferami zawodników na międzynarodowym rynku piłkarskim. Jest to rekordowa liczba pod względem ilości, choć nie pod względem finansowym.

Kluby piłkarskie zobowiązały się wydać 6,46 miliarda dolarów na transfery zawodników podczas tegorocznego okna transferowego, co oznacza spadek o prawie miliard dolarów w porównaniu do zeszłorocznej kwoty 7,43 miliarda dolarów.

Średnia opłata transferowa płacona przez kluby w Europie, najzamożniejszym rynku piłkarskim, wyniosła 3,13 miliona dolarów, podczas gdy w 2023 roku było to 3,80 miliona dolarów.

Raport FIFA nie uwzględnia jednak niektórych istotnych transferów, takich jak największa transakcja poza sezonem europejskim, ani transferów pomiędzy klubami z tego samego kraju.

Najgłośniejszy transfer był… bezgotówkowy

Jednym z transferów nieuwzględnionych przez FIFA jest przejście Kyliana Mbappe z PSG do Realu Madryt bez opłaty transferowej między klubami. Francuski zawodnik, gwiazda reprezentacji, był wolnym agentem po wygaśnięciu kontraktu z Paris Saint-Germain, co oznacza, że paryski klub nie otrzymał za niego żadnych pieniędzy, choć sam Mbappe otrzymał premię za przejście do hiszpańskiej ligi, której wysokość nieoficjalnie szacuje się na 110-165 milionów dolarów.

W tym roku największe kwoty w transakcjach międzynarodowych obejmowały transfer Juliana Alvareza z Manchesteru City do Atletico Madryt za około 83 miliony dolarów oraz Leny’ego Yoro z Lille do Manchesteru United za 62 miliony dolarów.

W transakcjach krajowych, które nie zostały uwzględnione przez FIFA, największe kwoty zapłacono w Anglii za przejścia Dominica Solanke z Bournemouth do Tottenhamu, Pedro Neto z Wolves do Chelsea, oraz we Włoszech za transfer Teuna Koopmeinersa z Atalanty do Juventusu.

Kluby z Premier League wiodą prym

Angielskie kluby były w tym roku największymi płatnikami na rynku transferowym, wydając 1,69 miliarda dolarów na transfery międzynarodowe, ale odzyskując 1,25 miliarda dolarów ze sprzedaży zawodników do innych lig.

Kluby belgijskie osiągnęły zysk netto w wysokości 302 milionów dolarów, otrzymując 412 milionów dolarów ze sprzedaży zawodników za granicę i wydając 110 milionów dolarów na nowych graczy. Transakcje te obejmowały m.in. transfer Igora Thiago z Club Brugge do Brentford i Ernesta Nuamaha z Molenbeek do Olympique Lyon.

Kluby z Argentyny również uzyskały około 130 milionów dolarów więcej, niż wydały na transfery, podczas gdy brazylijskie kluby zyskały łącznie 98 milionów dolarów na międzynarodowych transakcjach transferowych.

Spośród rekordowych 11 tysięcy międzynarodowych transferów potwierdzonych przez FIFA od czerwca do września, około 4700 wymagało opłat między klubami, natomiast prawie 6300 dotyczyło zawodników będących wolnymi agentami, jak Mbappe.

fot. Pressfocus.pl