Paralimpiad w Paryżu doskonale chroniona. „Brak realnego zagrożenia”
W Paryżu na czas igrzysk paraolimpijskich zmobilizowano 25 tysięcy policjantów i żandarmów oraz 10 tysięcy prywatnych ochroniarzy. Francuski minister spraw wewnętrznych, Gerald Darmanin, który niedługo kończy swoją kadencję, przedstawił szczegóły dotyczące środków bezpieczeństwa zastosowanych na to wydarzenie, zaznaczając, że nie istnieje żadne poważne zagrożenie.
– Podczas igrzysk na służbie będzie maksymalnie 25 tysięcy funkcjonariuszy, zarówno w rejonie Paryża, jak i w Chateauroux, gdzie odbędą się zawody w strzelectwie – przekazał minister na konferencji prasowej.
Darmanin zaznaczył, że nie odnotowano żadnego konkretnego ryzyka związanego z tym wydarzeniem, które potrwa od 28 sierpnia do 8 września, zapewniając, że „pozostajemy bardzo czujni”.
Minister podkreślił, że bezpieczeństwo delegacji „wrażliwych”, w tym drużyny z Izraela, będzie zapewnione na tym samym poziomie, co podczas igrzysk olimpijskich. Z Izraela przyjedzie 27 sportowców, dwóch sędziów oraz przewodniczący komitetu paraolimpijskiego, który będzie miał stałą ochronę.
Minister potwierdził również, że sztafeta z ogniem olimpijskim ruszy we Francji 25 sierpnia, odwiedzając 33 departamenty. Tony Estanguet, przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk paraolimpijskich, wyraził zadowolenie z decyzji o utrzymaniu wysokiego poziomu mobilizacji służb.
Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się 28 sierpnia na Place de la Concorde w centrum Paryża, pod przewodnictwem francuskiego dyrektora artystycznego Thomasa Jolly’ego, a za choreografię odpowiadać będzie Szwed Alexander Ekman. Do tego wydarzenia zaangażowano 150 tancerzy, w tym około dwudziestu z niepełnosprawnościami.
W trakcie ceremonii otwarcia będzie pracować około 15 tysięcy policjantów, a na trybunach zgromadzi się łącznie 35 tysięcy widzów, w tym prawie 5 tysięcy sportowców oraz 170 delegacji olimpijskich.
Wyzwaniem dla organizatorów pozostaje transport publiczny, zwłaszcza metro. Stacje, które powstały na początku XX wieku, są często niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Minister sportu Amelie Oudea-Castera zapewniła, że z ponad 300 stacji, dostępnych jest obecnie ponad 65.
Paryż po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem letnich igrzysk paraolimpijskich. Francja spodziewa się czterech milionów widzów, z czego 10 procent będą stanowić obcokrajowcy.
fot. Pressfocus.pl