19.08.2024 09:10

Czy opłaca się organizować IO w Polsce?

16 sierpnia premier Donald Tusk poinformował na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu Sławomirem Nitrasem, że Polska zamierza ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich w 2040 lub 2044 roku. — Prezydent Andrzej Duda i PiS obiecali Igrzyska Olimpijskie w Polsce, więc premier Donald Tusk nie chciał być gorszy; to festiwal obietnic — ocenił szef sejmowej […]

Czy opłaca się organizować IO w Polsce?

16 sierpnia premier Donald Tusk poinformował na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu Sławomirem Nitrasem, że Polska zamierza ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich w 2040 lub 2044 roku.

— Prezydent Andrzej Duda i PiS obiecali Igrzyska Olimpijskie w Polsce, więc premier Donald Tusk nie chciał być gorszy; to festiwal obietnic — ocenił szef sejmowej komisji sportu Tadeusz Tomaszewski (Lewica), który ustosunkował się do wypowiedzi szefa rządu. Te słowa padły w rozmowie z PAP.

Polska, kiedy się uprze, to potrafi osiągnąć wielkie rzeczy. Realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje i zobowiązania MKOl, to możemy mówić o roku 2040 lub 2044. Ja już nie będę pewnie biegał po boisku wtedy, kiedy ta olimpiada będzie w Polsce, ale mogę dużo przez tych najbliższych kilka lat zrobić, żeby to marzenie stało się realnym projektem — powiedział Tusk podczas wspomnianej konferencji prasowej, która odbiła się szerokim echem w naszym kraju.

Ile zapłacił Paryż?

„Koszt 5 mld euro to głównie wydatki na trzy nowe obiekty: wioskę olimpijską, centrum sportów wodnych w Saint-Denis i halę sportową Porte de La Chapelle. Zatem łączne wydatki w wysokości 9-10 mld euro są niższe niż wydatki na igrzyska w Tokio czy Londynie” – podaje money.pl.

Czy na igrzyskach można zarobić?

Ile kosztuje organizacja takiej imprezy? W Paryżu koszty wyniosły ok. 9 mld dolarów, ale liczenie wciąż trwa. Będą to prawdopodobnie najtańsze letnie igrzyska od 2000 roku. Na 14 letnich igrzysk od 1964 do 2016 roku tylko 3 imprezy na siebie zarobiły. Pozostają za to korzyści społeczne, np. wyremontowane drogi, czy rozbudowane dworce i lotniska” – czytamy we wpisie Radosława Karbowskiego, komentatora politycznego aktywnego na platformie X (źródła przez niego wykorzystane: Polsat News i TVP Info).

fot. Kancelaria Premiera

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski