Rekordowy Superpuchar Europy, Sneijder jako ambasador i… nielegalna oprawa?
Do tej pory największą frekwencję podczas rywalizacji o Superpuchar Europy zanotowano w Tbilisi. W stolicy Gruzji 11 sierpnia 2015 na Stadionie Borysa Paiczadze doszło do konfrontacji Barcelony z Sevillą (5:4 dla Barcy po dogrywce). Frekwencja na stadionie wyniosła wtedy 51 940 widzów. W Warszawie było blisko pięć tysięcy fanów więcej. Ci szczęśliwcy, którzy 14 sierpnia […]
Do tej pory największą frekwencję podczas rywalizacji o Superpuchar Europy zanotowano w Tbilisi. W stolicy Gruzji 11 sierpnia 2015 na Stadionie Borysa Paiczadze doszło do konfrontacji Barcelony z Sevillą (5:4 dla Barcy po dogrywce). Frekwencja na stadionie wyniosła wtedy 51 940 widzów. W Warszawie było blisko pięć tysięcy fanów więcej. Ci szczęśliwcy, którzy 14 sierpnia pojawili się na PGE Narodowym, zobaczyli debiut i pierwszego gola Kyliana Mbappe w barwach Los Blancos. Real pokonał Atalantę 2:0 (wynik otworzył Fede Valverde).
Seria rekordów Realu Madryt
Magia Viniciusa Juniora, kreatywność Jude’a Bellinghama, waleczność Fede Valverde, czujność Thibaut Courtois, wykończenie Kyliana Mbappe – mecz w Warszawie zapamiętamy przede wszystkim z powodu świetnej postawy graczy Realu. Carlo Ancelotti zdobył 14 trofeum jako trener Królewskich i wyrównał rekord legendarnego Miguela Muñoza. Luka Modrić, który pojawił się na boisku w drugiej połowie, dołożył 27. oficjalny tytuł w koszulce Realu Madryt. Wyprzedził dotychczasowego współlidera, byłego już gracza drużyny z Santiago Bernabeu Nacho z 26.
To jest dla Los Blancos szósty triumf w rywalizacji o Superpuchar Europy, pięć razy zwyciężali Barcelona i Milan. Dani Carvajal i Luka Modrić to pierwsi piłkarze w historii, którzy pięć razy celebrowali wiktorię w tych zmaganiach. To także piąty wygrany Superpuchar Europy Carlo Ancelottiego, który ma tych triumfów najwięcej, wyprzedził Pepa Guardiolę (cztery wiktorie).
Wicemistrz świata w Warszawie
Jeśli chodzi o specjalnych gości, którzy byli rozchwytywani przed meczem przez polskich dziennikarzy, należy tu wymienić Wesleya Sneijdera, ambasadora pyszne.pl. Tę platformę do zamawiania dań gastronomicznych online założyli Polacy: Piotr Czajkowski i Arkadiusz Krupicza, ale spółka od kilku lat należy do holenderskiej grupy Takeaway.com. Dlatego zaangażowanie świetnego piłkarza sprzed lat, byłego reprezentanta Oranje nie może dziwić.
Wesley Sneijder ziomal pic.twitter.com/NUZHl5ER0h
— Jj Święcicki (@swiety_swiety) August 14, 2024
Holender, który zdaniem wielu w 2010 roku powinien dostać Złotą Piłkę (triumf w Lidze Mistrzów z Interem, tytuł wicemistrza świata z Holandią), a nie znalazł się nawet na podium zajętym w komplecie przez gwiazdy Barcelony – Leo Messiego (zwycięzcę plebiscytu), Xaviego i Andresa Iniestę, w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” pochwalił nieoczywistego polskiego piłkarza:
— (…) Ale w AFC Ajax jest taki jeden młody, naprawdę utalentowany chłopak. Jan Faberski. Myślę, że może zostać najlepszym polskim piłkarzem w historii. W poprzednim sezonie widziałem jego mecze w drużynie do lat 17. Spisywał się niesamowicie. Znakomity skrzydłowy. Będziecie mieli z niego wiele powodów do zadowolenia — komentował Sneijder.
Oprawa polskich fanów Realu
Furorę w sieci robi talia kart z wizerunkami Luki Modricia, Jude’a Bellinghama i Viniciusa Juniora. Jak widać, Kylian Mbappe musi jeszcze poczekać, by dołączyć do tak zacnego grona. Każdy z tych piłkarzy eksponowanych przez polskich madridistas pokazał klasę w meczu na PGE Narodowym, szczególnie Anglik i Brazylijczyk, choć najbardziej doświadczony Chorwat, mimo że nie grał długo, również dał radość sympatykom mistrza Hiszpanii.
Polscy kibice Realu Madryt @Aguilablanca_Pl że specjalną oprawą przed #SuperCup pic.twitter.com/2SONSmnFhR
— Jakub Kłyszejko (@jakubklyszejko) August 14, 2024
Kontrowersje związane z… pokerem
Na transparencie przygotowanych przez polskich kibiców z Águila Blanca widzimy nie tylko wizerunki gwiazd Realu, ale też 15. trofeum za wygranie Ligi Mistrzów. To jest układ od 10. do asa w tym samym kolorze, czyli poker. Dobrze widoczne są też żetony do gry i hasło „All in”, czyli „gramy za wszystko”. Pytanie, czy Urząd Celno-Skarbowy zareaguje stanowczo na tę oprawę, ponieważ od 2010 r., gdy obowiązuje kontrowersyjna ustawa hazardowa, w pokera można grać tylko w kasynach, propagowanie tej formy hazardu w przestrzeni publicznej jest nielegalne.
fot. Jakub Kłyszejko – X