Inauguracja igrzysk 2026 na słynnym stadionie
Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026, które odbędą się w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo, zostanie zorganizowana w tradycyjny sposób na stadionie San Siro, jak potwierdził przewodniczący komitetu organizacyjnego, Andrea Varnier.
– Organizatorzy igrzysk w Paryżu stworzyli nad Sekwaną niezwykłą pocztówkę Paryża. Jest to coś, co moim zdaniem było wyjątkowe. Nasza ceremonia otwarcia w 2026 odbędzie się na stadionie i powróci do bardziej tradycyjnego formatu, ale zapewniam, że także wprowadzimy innowacje – zaznaczył Varnier.
Uroczystość, która rozpocznie zimowe igrzyska (6-22 lutego 2026), ma odbyć się wieczorem. Możliwe, że w programie znajdą się elementy nawiązujące do piłki nożnej, ponieważ na tym stadionie na co dzień grają dwie potęgi Serie A – AC Milan i Inter.
– Zawody będą się odbywać w kilku miejscach, które są od siebie znacznie oddalone. W związku z tym rozważamy udział innych miast organizujących zawody w ceremonii – dodał Varnier.
Główne lokalizacje Zimowych Igrzysk 2026 to Mediolan, gdzie będą rozgrywane dyscypliny związane z lodem, oraz Cortina d’Ampezzo, gdzie odbędzie się większość konkurencji w sportach alpejskich. Niektóre zawody narciarskie odbędą się jednak w ośrodkach położonych kilkaset kilometrów od Mediolanu.
Un 6 de febrero como hoy pero dentro de 2 años comenzarán los XXV Juegos Olímpicos de Invierno Milán-Cortina d'Ampezzo 2026.
La ceremonia de apertura será en el Estadio San Siro y el cierre en Verona.
Un mes después darán inicio, además, los Juegos Paralímpicos de Invierno. pic.twitter.com/eebS22ux6K
— DEPORTV (@canaldeportv) February 6, 2024
Po wielu latach zimowa olimpiada powraca do Europy. Poprzednie edycje miały miejsce w Vancouver (Kanada) w 2010 roku, Soczi (Rosja) w 2014, Pjongczangu (Korea Południowa) w 2018 oraz w Pekinie (Chiny) w 2022.
Organizacja igrzysk będzie wymagała znacznych inwestycji, jednak według wstępnych szacunków, koszty będą niższe niż w poprzednich latach. Włochy od dawna posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę sportów zimowych, co pozwoli na modernizację istniejących obiektów zamiast budowania nowych.
Największym wyzwaniem może okazać się zapewnienie dobrej komunikacji zimą między Bormio i Cortiną d’Ampezzo (narciarstwo alpejskie), Anterselvą na północno-wschodniej granicy z Austrią (biathlon) oraz Val di Fiemme (narciarstwo klasyczne).
fot. Pressfocus.pl