Sportowcy będą „obsypani” pieniędzmi. Wielkie premie dla medalistów olimpijskich
Sportowcy z krajów arabskich epizodycznie zdobywają medale igrzysk olimpijskich, ale ci, którzy to osiągną, mogą liczyć na hojne premie pieniężne i luksusowe nagrody w swoich krajach. Tak będzie również podczas zbliżających się igrzysk w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca.
Tareg Hamedi był pracującym studentem-sportowcem przed igrzyskami w Tokio trzy lata temu. Po zdobyciu srebrnego medalu olimpijskiego w karate stał się bohaterem narodowym i milionerem w Arabii Saudyjskiej. Jego medal był drugim srebrnym medalem w historii kraju.
Hamedi miał okazję na zdobycie pierwszego złota dla Arabii Saudyjskiej, ale przegrał finał po dyskwalifikacji za wysokie kopnięcie. Następca tronu Mohammed bin Salman nazwał go jednak złotym medalistą w oczach kraju i nagrodził pięciomilionową premią saudyjskich riali (5,3 mln zł) dla zdobywców złotych medali olimpijskich.
It’s #Silver for #KSA and Tareg Hamedi in the men’s kumite +75kg karate tournament.#StrongerTogether | #Tokyo2020 | @WorldKarate_wkf | #Karate pic.twitter.com/hL9I0wXDUY
— The Olympic Games (@Olympics) August 7, 2021
Decyzja World Athletics o przyznaniu dodatkowej premii 50 tys. dolarów dla mistrzów olimpijskich w lekkoatletyce podczas igrzysk w Paryżu jest krytykowana przez świat sportu. Z kolei w krajach arabskich tradycją jest już nazywanie ulic, szkół i mostów imionami medalistów oraz nagradzanie ich luksusowymi nagrodami i premiami pieniężnymi, nie tylko w bogatych krajach Zatoki Perskiej.
To samo dzieje się w Algierii, gdzie prezydent nagradza mistrzów olimpijskich luksusowymi samochodami i apartamentami, oraz w Maroku, gdzie złoci medaliści otrzymują dwa miliony dirhamów (ok. 801 tys. zł). Narodowy Komitet Olimpijski Egiptu, we współpracy ze sponsorami, podniósł nagrodę pieniężną za zdobycie złotego medalu na igrzyskach w Paryżu do pięciu milionów funtów egipskich (ok. 415 tys. zł).
Katar od dawna stosuje wysokie premie finansowe jako sposób na przyciąganie sportowców z innych krajów i zachęcanie ich do zmiany obywatelstwa, aby reprezentowali ten kraj bogaty w gaz i ropę naftową. Nagrody za medale są obfite, chociaż nie są one publicznie ujawniane.
Przykładem jest Fares Ibrahim Hassouna, urodzony w Egipcie, który trzy lata temu w Tokio zdobył pierwszy złoty medal olimpijski dla Kataru jako sztangista.