Ogień olimpijski ma postój w trójkącie granicznym w Schengen
Olimpijski ogień, zmierzający do Paryża na otwarcie XXXIII igrzysk olimpijskich 26 lipca, dotarł do Schengen, które leży na styku granic Francji, Niemiec i Luksemburga.
Sztafeta z pochodnią rozpoczęła swój bieg w Apach we Francji. Następnie przeszła przez niemieckie miasto Perl w Kraju Saary, by po przekroczeniu mostu nad Mozelą dotrzeć do Schengen w Luksemburgu. Na moście biegaczy powitał Wielki Książę Henryk wraz ze swoją małżonką, Wielką Księżną Marią Teresą.
– To wielka radość i wielki zaszczyt, że znicz olimpijski niesiony był przez strefę Schengen. Schengen jest rzeczywistym symbolem Europy, symbolem swobodnego przepływu osób – zaznaczył Książe Henryk.
Po niespełna godzinie sztafeta z ogniem olimpijskim kontynuowała swoją podróż, kierując się do Domu Schumana w Scy-Chazelles, a następnie do Metzu, który był ostatnim przystankiem tego dnia.
Après Meisenthal, Sarreguemines, Forbach, et un passage entre Apach 🇫🇷 , Perl 🇩🇪 et Schengen 🇱🇺 la flamme continue son parcours vers Metz.
Suivez le parcours en Moselle du relais de la flamme olympique.
🔥 #JOParis2024 #FlammeOlympique
➡️ https://t.co/oslfEIt1Z6 pic.twitter.com/ins7TVMTvM— France Bleu Lorraine Nord (@fblorrainenord) June 27, 2024
Schengen to malownicza miejscowość położona nad Mozelą, w miejscu, gdzie zbiegają się granice Luksemburga, Niemiec i Francji. W 1985 roku na statku wycieczkowym na rzece podpisano tu układ z Schengen oraz jego konwencję wykonawczą w 1990 roku. Liczne miejsca w tej okolicy, w tym Centrum Europejskie i mieszczące się w nim muzeum, upamiętniają podpisanie tego porozumienia. Od czasu zawarcia układu, Schengen stało się symbolem swobodnego przemieszczania się po Europie.
fot. Pressfocus.pl