Symbol dialogu kulturowego kontynentów pojawił się w Paryżu. Wszystko za sprawą igrzysk
Rzeźba przedstawiająca czarnoskórą kobietę trzymającą złoty płomień i gałązkę oliwną, otoczoną sześcioma krzesłami symbolizującymi różne kontynenty, została specjalnie stworzona na igrzyska i paralimpiadę. Umieszczono ją w Ogrodzie Charlesa-Aznavoura przy Polach Elizejskich.
Według amerykańskiej artystki Alison Saar, autorki rzeźby „Salon”, symbolika tego dzieła ma zachęcać do międzykulturowego dialogu. Rzeźba 68-letniej artystki składa się z siedmiu elementów, które razem z postacią kobiety tworzą krąg o średnicy 5,4 metra. W centrum tego kręgu znajdują się olimpijskie pierścienie.
Rzeźby zostały wykonane w manufakturach środkowej Francji, w regionie Puy-de-Dome, z trwałych materiałów – brązu i skały wulkanicznej. Są one odporne na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia środowiska. Krzesła, symbolizujące różne kontynenty, pochodzą z różnych zakątków świata, na przykład Europę reprezentuje krzesło kurulne z czasów starożytnej Grecji.
Los Angeles-based artist Alison Saar was selected by the IOC and @Paris to produce a sculpture for the French capital honouring the legacy of @Paris2024.
“I hope this work of art, a gift to Parisians, will become a unifying place" says the artist.
More: https://t.co/yTOtnwyB3a pic.twitter.com/xXvkgcN1yE
— IOC MEDIA (@iocmedia) June 24, 2024
– Salon jest zaproszeniem do dialogu, wymiany myśli, spotkania i dzielenia się. Celem igrzysk jest połączenie różnych kultury świata w pokojowej rywalizacji i dialogu – powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach podczas odsłonięcia instalacji artystycznej.
fot. Pressfocus.pl