Organizatorzy igrzysk walczą z marnotrawieniem żywności
Organizatorzy igrzysk olimpijskich postanowili podjąć radykalne działania wobec marnowania żywności, zlecając trzem znaczącym organizacjom misję zbierania nadmiaru posiłków i przekazywanie ich potrzebującym mieszkańcom Paryża.
Według szacunków organizatorów, podczas tegorocznej imprezy sportowej w Paryżu zostanie podanych około 13 milionów posiłków dla uczestników. W celu zmniejszenia ilości odpadów żywnościowych i uniknięcia ich marnotrawstwa, postanowiono podjąć współpracę z trzema organizacjami specjalizującymi się w redystrybucji nadmiaru jedzenia: Francuską Federacją Banków Żywności, Missing Chain oraz Restos du Coeur.
– Dla Komitetu Organizacyjnego wielkim wyzwaniem jest pokazanie wzorowego charakteru i odpowiedzialności za wydarzenie tej rangi, a także bycie użytecznym i wsparcie osób potrzebujących – powiedział Tony Estanguet, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Przedstawiciele organizacji byli zachwyceni, widząc szansę na pozyskanie produktów o „bogatej wartości odżywczej” dzięki współpracy olimpijskiej. Te składniki zostaną wykorzystane do przygotowania posiłków dla sportowców oraz udostępnione osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które zwykle nie mają dostępu do takich produktów.
Jednakże, ostrzegają, że mimo swojego długotrwałego doświadczenia w zbieraniu i rozprowadzaniu żywności, koordynacja działań podczas igrzysk olimpijskich i szybkie dostarczanie posiłków potrzebującym z ponad 40 różnych lokalizacji w całym mieście będzie stanowiło znaczne wyzwanie.
– Będziemy musieli zbierać produkty w nietypowych porach i jak najszybciej je ponownie rozprowadzać, a także określić placówki, do których można je dostarczać we wczesnych godzinach porannych, kiedy wiele ośrodków zakwaterowania jest jeszcze zamkniętych – wyznał dyrektor generalny Francuskiej Federacji Banków Żywności, Laurence Chapier.
Organizatorzy igrzysk postanowili zredukować emisję dwutlenku węgla z posiłków podawanych podczas wydarzenia o połowę w porównaniu z tradycyjnym francuskim jedzeniem. Żeby to zrealizować, planują podwoić ilość roślinnej żywności i wykorzystać w 80 procentach lokalne produkty, z czego 25 procent ma pochodzić z obszaru o promieniu mniejszym niż 25 kilometrów.
– Dla 90 procent z około sześciu milionów mebli i przedmiotów wykorzystywanych na potrzeby igrzysk zaplanowano już drugie życie po zakończeniu wydarzenia. W wiosce olimpijskiej 35 tys. talerzy, sztućców i szklanek będzie twardych, chociaż dotychczas podczas igrzysk powszechnie używano naczyń jednorazowych – stwierdziła Georgina Crenon, dyrektor działu środowiskowego Komitetu Organizacyjnego.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu wystartują 26 lipca i zakończą 11 sierpnia. Igrzyska paralimpijskie odbędą się między 28 sierpnia a 8 września.
fot.