Nowego prezesa Górnika Zabrze wyłoni konkurs
Rada Nadzorcza Górnika Zabrza zamierza ogłosić konkurs na stanowisko prezesa klubu. Górnik nie ma prezesa od grudnia 2023 roku. Wówczas rezygnację złożył były bramkarz reprezentacji Polski, Adam Matysek. Od pół roku zarząd tworzą Tomasz Masoń i Małgorzata Miller-Gogolińska.
29 kwietnia rada nadzorcza w nowym składzie została utworzona przez akcjonariuszy klubu – większość udziałów ma samorząd Zabrza. W związku z wygaśnięciem mandatów członków zarządu zapadła decyzja o powołaniu obojga do pełnienia nadal tych funkcji.
W trakcie poniedziałkowego posiedzenia rady poruszono m.in. temat konkursu na prezesa. „Dnia 6 maja 2024 roku odbyło się kolejne posiedzenie rady nadzorczej klubu, na którym omówiono kluczowe aspekty jego funkcjonowania, w tym organizacyjne, finansowe oraz sportowe. Rada nadzorcza planuje w przyszłości ogłoszenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa zarządu. Na dzisiejszym posiedzeniu omówiono oczekiwane kompetencje oraz wymogi prawne, które będą determinować przebieg konkursu. Będzie on miał otwarty charakter i zostanie opublikowany m.in. na stronie WWW Klubu” – brzmi komunikat.
„Dodatkowo przeprowadzono analizę sytuacji finansowej klubu, omawiając planowane koszty, przychody oraz zabezpieczenie realizacji umów i potencjalnych transferów. Omówiono również kwestie dotyczące letniego obozu przygotowawczego do sezonu 2024/2025” – czytamy w komunikacie.
Członkowie rady nadzorczej niebawem spotkają się z trenerem Janem Urbanem i nową prezydent Zabrza Agnieszką Rupniewską, która wygrała wybory z Małgorzatą Mańką-Szulik, rządzącą miastem przez prawie dwie dekady.
Przypomnijmy, że Górnik od grudnia oprócz prezesa, nie ma również dyrektora sportowego. Z tej funkcji zrezygnował Łukasz Milik. Wielokrotnie na tę sytuację uwagę zwracał trener Urban, ale również najbardziej znany piłkarz zabrzan Lukas Podolski. Obaj podkreślali, że należy podejmować ważne decyzje m.in. związane z wygasającymi kontraktami piłkarzy.
W listopadzie 2023 radni Zabrza zdecydowali o przystąpieniu do procesu prywatyzacji klubu. Górnika chcą kupić trzy podmioty – z Zabrza, Katowic oraz Niemiec. Następnym krokiem miał być podjęcie decyzji o zatwierdzeniu sprzedaży większościowego pakietu akcji przez samorząd, nie mniejszego niż 51 procent. W trakcie ostatniej sesji poprzedniej kadencji wniosek o taką uchwałę został wycofany na życzenie nowej prezydent, dotychczasowej radnej.
Górnik ma 75 lat historii, a spółka zarządzająca klubem funkcjonuje od 1996 roku. Początkowo założony przez jednostki fizyczne i przedsiębiorstwa, przeszedł przez różne ręce właścicielskie. Ostatnim prywatnym inwestorem było Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz Polska (2007-2011). W połowie 2011 roku większość akcji została znowu przejęta przez samorząd Zabrza.
Pod koniec lutego piłkarze z Zabrza odmówili udziału w jednym treningów przed meczem z Widzewem Łódź z powodu zaległości płacowych. Wówczas w krótkim czasie uregulowano kwestie finansowe.
fot. Pressfocus.pl