07.03.2024 00:00

Bezpieczeństwo ponad wszystko na IO w Paryżu. Kontrola co najmniej miliona osób

Przynajmniej milion osób w tym sportowcy, trenerzy, wolontariusze oraz mieszkańcy Paryża, poddawani są rygorystycznym kontrolom bezpieczeństwa przed nadchodzącymi igrzyskami olimpijskimi. Wszystko z uwagi na obecne zagrożenie terrorystyczne w stolicy Francji.

Udostępnij
(230726) -- PARIS, July 26, 2023 (Xinhua) -- The Paris 2024 Olympic Games torch is seen during the torch's presentation on a quay of the river Seine in Paris, France, on July 25, 2023. (Photo by Julien Mattia/Xinhua)

25.07.2023 Paryz
Olimpiada letnie Igrzyska olimpijskie Paryz 2024
Prezentacja znicza olimpijskiego
FOTO Julien Mattia / Xinhua / PressFocus

POLAND ONLY!!

Nie wszyscy zainteresowani będą mogli być częścią igrzyska olimpijskich. Pierwszym krokiem dla każdego, kto stara się o akredytację na to wydarzenie, jest szczegółowa kontrola bezpieczeństwa przeprowadzana przez dyskretnych śledczych.

Misją tych funkcjonariuszy jest zapewnienie, żeby wszyscy sportowcy, trenerzy, dziennikarze i wolontariusze dopuszczeni do uczestnictwa w igrzyskach nie będą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa wydarzenia, zwłaszcza w kontekście wysokiego poziomu terroryzmu we Francji.

Akredytacja nie może zostać wydana przez komitet organizacyjny, dopóki nie zostanie przeprowadzona kontrola w sprawie bezpieczeństwa – wyznał szef Krajowej Służby Dochodzeń w sprawie bezpieczeństwa administracyjnego (SNEAS), Julien Dufour.

Kontroli poddawani są także pracownicy ochrony, w tym 22 tys. z sektora prywatnego, oraz 45 tys. ochotników. Obowiązkowa jest jednak przeprowadzana tylko w przypadku osób oddelegowanych do pracy przy konkretnych obszarach chronionych. – Bierzemy pod uwagę, że przeprowadzimy także kontrolę osób mieszkających w okolicy – zaznaczył szef SNEAS.

Jeżeli kontrola nie wykryje żadnego zagrożenia bezpieczeństwa, SNEAS wydaje opinię bez sprzeciwu, co jest równoznaczne z zielonym światłem dla danej osoby. Jeżeli jednak jej nazwisko pojawia się w jednym z tych akt, śledczy ocenia na podstawie dokumentów, czy może ona stanowić zagrożenie w związku z rolą, którą ma pełnić podczas igrzysk olimpijskich.

Według Dufour, jeśli w aktach danej osoby widnieje informacja, że prowadziła samochód pod wpływem alkoholu, może być ona oddelegowana do pracy podczas imprezy we francuskiej stolicy, gdy jej zadaniem będzie na przykład naprawa urządzeń. Jednak jeśli ma się zajmować kierowaniem autobusów, decyzja będzie inna.

SNEAS może wydać „umotywowaną” opinię o niezgodności – wtedy wniosek o akredytację zostanie odrzucony. Organizacja szacuje, że na potrzeby igrzysk w Paryżu należy przeprowadzić milion kontroli.

Zapewnienie bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich leży w gestii władz lokalnych miasta-organizatora. Jak podaje dziennik „The Guardian”, z okazji imprezy w Londynie w 2012 roku brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeprowadziło prawie 500 tys. kontroli, które zakończyły się 100 odmowami.

fot. Pressfocus.pl

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk