FC Barcelona numerem jeden. W tej klasyfikacji nie ma sobie równych
FC Barcelona zarobił 179 milionów euro w sezonie 2022/2023 ze sprzedaży strojów i gadżetów klubowych. Oznacza to wielki wzrost w porównaniu z sezonem wcześniejszym. Wiąże się to również z awansem z piątego na pierwsze miejsce w tej klasyfikacji.
Raport UEFA European Club Finance and Investment Landscape przedstawia dane finansowe i trendy w sektorze piłkarskim. Analiza zawiera część dotyczącą przychodów ze sprzętu i gadżetów, a FC Barcelona zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich klubów piłkarskich z łącznymi przychodami wynoszącymi blisko 180 milionów euro, czyli o około 34 miliony euro więcej od drugiego pod tym względem Realu Madryt.
FC Barcelona zarobiła 119 milionów euro w sezonie 21/22, co plasowało klub ze stolicy Katalonii na piątym miejscu pod tym względem za Liverpoolem, Manchesterem United, Bayernem Monachium i Realem Madryt. W ciągu zaledwie jednego roku obrotowego Duma Katalonii zarobił dodatkowe 60 milionów euro w stosunku do roku poprzedniego, awansując na pierwsze miejsce w rankingu.
Kwota 179 milionów euro jest zarówno imponująca, jak i rekordowa dla europejskich klubów piłkarskich, ponieważ po raz pierwszy osiągnięto taki poziom przychodów. Real Madryt jest na drugim miejscu ze 155 mln euro, za nim plasuje się Bayern Monachium ze 147 mln euro, Liverpool ze 137 mln euro i Manchester United ze 130 mln euro. Cztery z pięciu wiodących klubów mają specjalne jednostki biznesowe, których zadaniem jest maksymalizacja tego rodzaju dochodów, tak jak ma to miejsce w przypadku Barcelony.
The recently published @UEFA European Club Finance & Investment Landscape report which looks at financial data & trends in football sector shows @FCBarcelona ranked 1st among football clubs with a total revenue of €179m, for Kit & Merchandising revenues. https://t.co/HlewXn0hts
— fcbusiness Magazine (@fcbusiness) February 23, 2024
W ostatnich latach Barca nadała priorytet biznesowi detalicznemu i licencjonowaniu Planu Strategicznego 21-26 za pośrednictwem BLM. Owoce tego biznesu pochodzą z rozszerzenia i dywersyfikacji działalności w celu osiągnięcia wzrostu poza Spotify Camp Nou. Świadczy o tym 10 nowych punktów sprzedażowych w całej Katalonii oraz sklep w Madrycie. Ponadto promowano działalność internetową poprzez międzynarodową sprzedaż licencjonowanych produktów.
Jednym z kluczowych działań wspierających ten rozwój było tworzenie dodatkowych, różnorodnych kolekcji produktów w oparciu o trendy rynkowe, uzupełnionych o zaprojektowane i wyprodukowane przez klub. Asortyment odzieży oparto o silną więź emocjonalną i historyczną, w tym takie kolekcje jak: Cruyff i reedycja koszulek retro.
Produkty merchandisingowe odgrywają kluczową rolę w kontaktach z 480 milionami fanów Blaugrany na całym świecie, pomagając wzmocnić więzi i poczucie przynależności wśród kibiców Barcelony.
fot. Pressfocus.pl