02.09.2023 05:55

Narodowy Dzień Tenisa, czyli święto tenisa i integracji

Przed nami 6. edycja Narodowego Dnia Tenisa, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę 3 września równolegle w 14 miastach. Jest to wielkie święto tenisa, niesamowity piknik rodzinny, a także integracja ludzi zakochanych w "białym sporcie" i aktywnym stylu życia.

Narodowy Dzień Tenisa – święto tenisa i integracji

Tenis to nie tylko Iga Świątek, Magda Linette czy Hubert Hurkacz albo zawodowe turnieje WTA i ATP. To przede wszystkim sposób na zdrowe spędzanie czasu, czerpanie radości ze gry na korcie z przyjaciółmi i rodziną, a także radość i śmiech na twarzach dzieci spędzających aktywnie czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu, ale też sportowa rywalizacja o puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Jest jeden dzień w roku, w którym to wszystko łączy się w jedno wspólne wydarzenie pozwalające cieszyć się pięknem sportu w gronie ludzi o podobnych pasjach. Narodowy Dzień Tenisa odbędzie się już po raz szósty, a po raz czwarty zagości w różnych miastach i klubach szczerze zaangażowanych w promowanie tenisa.

Pierwsze dwie edycje (w latach 2018-19) miały miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie na murawie rozstawione było kilkadziesiąt kortów do mini tenisa, wyznaczone strefy do treningu motorycznego, ale i rywalizacji drużyn w ramach Tenisowej Talentiady czy konkursów, gier i zabaw ruchowych.

Gdy świat ogarnęła pandemia koronawirusa wydawało się, że takie wydarzenia przejdą do historii. Jednak Polski Związek Tenisowy przy współpracy i wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki zmienił konwencję tego święta w 2020 roku i ruszył z nim w Polskę. Początkowo NDT trafił do 10 klubów, a w kolejnych edycjach już do 14. Są to prężnie działające ośrodki w Bytomiu, Gdańsku, Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Puławach, Stalowej Woli, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

I tutaj nastąpiło dosłownie „pospolite ruszenie”, bo pomysł przypadł do gustu również samorządom lokalnym na szczeblu miast i województw. Z chęcią zaangażowały się one w to wydarzenie, nie tylko obejmując je patronatami, ale wspierając na kilku płaszczyznach. Ale największą magię Narodowego Dnia Tenisa tworzą ludzie: organizatorzy, zawodowi tenisiści, ale i przedstawiciele innych dyscyplin sportu i olimpijczycy, gwiazdy sceny, estrady, kina czy telewizji. Wielu z nich możemy spotkać w pierwszą niedzielę września w klubowych alejkach odbijających piłki na korcie, albo opowiadających jak tenis ich wciągnął na dobre i na trwałe zagościł w ich sercach.

Wielu z nich przychodzi ze swoimi dziećmi, które na co dzień trenują w szkółkach tenisowych, a czasem po raz pierwszy mają okazję do zetknięcia z tenisem. Bo podczas NDT każdy może wziąć udział w bezpłatnym treningu, podpytać trenerów o rady dotyczące ćwiczeń, techniki uderzeń, diety czy doboru właściwej rakiety. Poza tym, w tym wyjątkowym dniu, można spotkać na kortach czołowych polskich tenisistów, którzy pomimo zabiegania w walce o punkty do rankingów WTA i ATP zawsze znajdują czas, żeby pojawić się choć na kilka godzin. To jest niepowtarzalna okazja, by poodbijać z nimi piłki, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy złapać autograf, albo dowiedzieć się jak rozpocząć zawodową karierę.

Ale Narodowy Dzień Tenisa to nie tylko okazja do popularyzowania „białego sportu”, bo to święto stało się też ważną częścią projektu szeroko pojętej integracji w sporcie, wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bo radością z gry w tenisa cieszyć się mogą również osoby z niepełnosprawnościami, które pomimo ograniczeń zdrowotnych i losowych również są zakochane w naszej dyscyplinie.

Dlatego w wybranych miastach organizowane są pokazy Blind Tennisa dla osób z dysfunkcją wzroku. I każdy z nas może założyć specjalne gogle oraz słuchawki, a w nich spróbować zlokalizować i dosięgnąć rakietą zmierzającą w naszym kierunku piłkę tylko za pomocą dźwięku. Wiele pozytywnych emocji budzą też pokazy Tenisa na Wózkach z udziałem reprezentantów kraju i zajęcia na korcie dla dzieci z zespołem Downa. To wszystko sprawia, że możemy wszyscy poczuć się jedną wielką tenisową rodziną.

Dlatego w niedzielę 3 września 2023 roku wszyscy spotkamy się na kortach wybranych klubów w: Bytomiu, Gdańsku, Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Puławach, Stalowej Woli, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Wszędzie tam będzie wiele powodów do radości i uśmiechu, do rywalizacji sportowej, udziału w konkursach z nagrodami rzeczowymi, możliwości skorzystania z bezpłatnych treningów i porad fachowców, obejrzenia meczów pokazowych i wiele innych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Udostępnij
Redakcja Sport Marketing

Redakcja Sport Marketing