Piknik przed Narodowym. Piłkarska moc atrakcji przy okazji meczu z Wyspami Owczymi
Już 7 września reprezentacja Polski podejmie Wyspy Owcze w swoim czwartym meczu kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Na kibiców wybierających się na to spotkanie już na kilka godzin przed jego rozpoczęciem czekać będą wyjątkowe atrakcje, dedykowane zarówno najmłodszym, jak i tym starszym fanom.
Przedmeczowy piknik na terenie boiska bocznego przy PGE Narodowym (między bramą numer 11 a biurem spółki PL2012 Plus) rozpocznie się o godzinie 15:30 i potrwa 4 godziny. Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić się w sprawnościowych konkurencjach piłkarskich, wezmą udział w konkursie wiedzy o futbolu, a najmłodsi dodatkowo skorzystają z przeróżnych animacji oraz dołączą do gry terenowej, której motywem przewodnim będzie ekologia. W jej trakcie dzieci będą miały za zadanie odszukać punkty kontrolne, przy których dowiedzą się m.in. jak wykorzystać deszczówkę, ile litrów wody marnuje kapiący kran oraz dlaczego w domowych kominkach nie można palić śmieci. Wszystko oczywiście w klimacie sportowej rywalizacji.
Na pikniku swoje strefy będą mieli także przedstawiciele dwóch stale rosnących w siłę odmian piłki nożnej: amp futbolu oraz walking futbolu. Pierwsza z nich uprawiana jest przez osoby po jednostronnej amputacji nogi (w przypadku zawodników z pola) lub ręki (w przypadku bramkarzy). Jej początki datuje się na lata 80. XX wieku, jednak do Polski dotarła dopiero po blisko trzech dekadach. Od tego czasu bardzo dynamicznie się rozwija i dziś możemy pochwalić się dwoma brązowymi medalami mistrzostw Europy mężczyzn (wywalczonymi w 2017 i 2020 roku) oraz tym, że poza męską kadrą odbywają się już zgrupowania dedykowane dzieciom oraz kobietom.
Z kolei walking futbol ma w naszym kraju jeszcze krótszą historię. Dyscyplinę tę od kilku lat propaguje w Polsce stowarzyszenie Walking Futbol Polska (WFP). Ośrodkiem piłki chodzonej w naszym kraju jest Łódź. Jak sama nazwa wskazuje, grając w walking futbol, nie można biegać, a względem tradycyjnej piłki nożnej różnicę stanowi także brak możliwości unoszenia piłki powyżej umówionej wcześniej części ciała (najczęściej biodra lub głowy). Z uwagi na dostojne tempo zajęcia dedykowane są przede wszystkim osobom starszym. Za piłką chodzić mogą jednak wszyscy: od dzieci, przez rodziców i dziadków, do osób wracających do pełni zdrowia po udarach, wylewach, operacjach czy urazach więzadeł i łąkotek. To forma ruchu, na którą chętnie godzą się lekarze. Na całym świecie znane są przypadki osób, które w piłce chodzonej odnalazły nowy sens życia. Wcześniej samotni, odizolowani, bez celu – dzięki grze wyszli do ludzi, odzyskali wiarę we własne siły, a na ich twarze powrócił uśmiech.
Na tym nie koniec atrakcji – na wszystkich zgromadzonych pod PGE Narodowym czekają dodatkowe niespodzianki oraz konkursy z nagrodami – informują organizatorzy.