Kobiety przejdą do historii. Wyjątkowe igrzyska w Paryżu
Podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu dojdzie do sytuacji bez precedensu. W stolicy Francji zaprezentuje się dokładnie taka sama liczba kobiet, jak i mężczyzn. Pierwszy raz w historii dojdzie do takiego wydarzenia.
Na oficjalnej stronie internetowej igrzysk olimpijskich „olympics.com” pojawił się duży tekst o Nawal El Moutawakel – marokańskiej lekkoatletce, płotkarce specjalizującej się w biegu na 400 metrów. Została pierwszą muzułmanką i Afrykanką, która zdobyła tytuł mistrzyni olimpijskiej w 1984 roku.
„To zwycięstwo było powodem do dumy nie tylko dla mnie, ale także dla wielu młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie, które dzięki temu poczuły się naładowane energią i zmotywowane. Jednak w noc poprzedzającą wyścig, wszystkie oczy były zwrócone na mnie, co mnie denerwowało. Byłam jedyną zawodniczką w całej marokańskiej delegacji, startującej w finale biegu na 400 m przez płotki. To wydarzenie zostało wprowadzone po raz pierwszy dla kobiet na tych samych igrzyskach olimpijskich
Czterdzieści lat później wezmę udział w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 jako członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Po raz pierwszy w historii będę świadkiem, jak igrzyska olimpijskie osiągnęły równość płci, z dokładnie taką samą liczbą sportowców płci męskiej i żeńskiej.
« Aux JO de Paris, nous atteindrons la parité tant désirée » : la fierté de Nawal El Moutawakel, médaillée en 1984
➡️ https://t.co/wlIL3CniHC pic.twitter.com/XtU1u5HsHn— Le Parisien | sport (@leparisiensport) July 29, 2023
Przebyliśmy długą drogę. W 1924 r. kobiety stanowiły zaledwie 5 procent zawodniczek. W Los Angeles stanowiliśmy 23 procent sportowców. Ale dzięki rosnącemu zaangażowaniu MKOl liczby te wciąż rosną, a kobiety stanowiły prawie 49 proc. z blisko 11 tys. zawodniczek na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. W Paryżu osiągniemy upragniony stosunek 50:50.
Ponadto, zmieniając nasze zasady, MKOl umieścił równouprawnienie płci bezpośrednio w centrum uwagi podczas ceremonii otwarcia, nie tylko zezwalając, ale także aktywnie zachęcając każdą drużynę do posiadania jednej kobiety i jednego sportowca, którzy wspólnie niosą flagę” – pisała.