Lech Poznań otwiera klubowe muzeum i wydaje książkę na zakończenie roku 100-lecia klubu
Końcówka roku to końcówka obchodów 100-lecia przez Kolejorza. Mistrz Polski może być zadowolony z przebiegu swojej "setki". Na zwieńczenie roku Lech Poznań otworzył klubowe muzeum oraz wydał książkę o historii klubu.
W poniedziałek Lech Poznań uroczyście otworzył klubowe muzeum. Póki co tylko oficjalnie, czyli jeszcze bez możliwości zwiedzania przez kibiców. Fani mistrza Polski będą musieli poczekać przynajmniej miesiąc. Jak informuje klub ze stolicy Wielkopolski, start w okolicach początku rundy wiosennej. – Muzeum zostało uroczyście otwarte i już wkrótce będzie przez nas udostępnione do zwiedzania. Nastąpi to na przełomie stycznia i lutego, kiedy wystartuje runda wiosenna rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Potrzebujemy bowiem trochę czasu na zsynchronizowanie bramek wejściowych z systemem biletowym. W nim będzie bowiem można nabywać wejściówki – czytamy na stronie klubowej.
Co w muzeum?
Przede wszystkim trofea, jakie zgarnął Lech Poznań na przestrzeni stu lat. W niektórych przypadkach mowa o replikach. Jednak wśród eksponatów są bardzo ciekawe przedmioty. M.in. nagroda zawodnika meczu Polska – Kostaryka, którą dostał Bartosz Bosacki podczas mundialu 2006 w Niemczech. Ponadto buty Ryszarda Jankowskiego, w których grał przeciwko Barcelonie. Jest także wyjątkowa koszulka Edmunda Białasa, z tercetu ABC, jak okrzyknięci zostali Teodor Anioła, wspomniany Białas oraz Henryk Czapczyk.
Muzeum wybudowane z własnych środków
Warto dodać, że Lech Poznań wybudował muzeum w całości z budżetu klubu. Koszt wykonania to 2,5 miliona złotych. Wszystko mieści się na stadionie przy ulicy Bułgarskiej. – Od początku zależało nam na tym, żeby muzeum zlokalizowane było w samym „sercu” stadionu przy Bułgarskiej, czyli nieopodal szatni i wyjścia na murawę. Wszystko po to, żeby przeszłość mieszała się z teraźniejszością. A umiejscowienie – w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych – przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum będzie znajdować się idealnie na trasie wycieczek stadionowych – czytamy.
„Lech od kulis”
Z kolei dzisiaj światło dzienne ujrzała książka „Lech od kulis”, której autorem jest Maciej Henszel. Dzisiaj rzecznik prasowy klubu, a przez wiele lat dziennikarz zajmujący się losami Kolejorza. – W jaki sposób Adi Pinter wybrał kapitana drużyny? Co we Wronkach robił jegomość z Ukrainy z czarną walizką? Ile przy Bułgarskiej zarabiał Robert Lewandowski? Dlaczego Artjoms Rudnevs mógł odejść za grosze? Jak blisko przejęcia klubu był Jan Kulczyk? O co obraził się śmiertelnie Mirosław Okoński? Na te i inne pytania odpowiada książka „Lech od kulis” – brzmi opis książki w klubowym sklepie internetowym.
Dzieło Henszela kosztuje 49,99zł i jest już dostępne w sprzedaży internetowej. Kibice mogą już kupować ją stacjonarnie w „Stacji Bułgarska”. Wg informacji rzecznika prasowego, dzisiaj po południu będzie dostępna w „Posnanii”, a jutro w „Avenidzie” oraz „Pestce”.