Sportmarketing w pigułce. Podsumowanie tygodnia 31.10-6.11
Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości oraz artykułów, jakie pojawiły się w naszym serwie.
31.10 Faworyt Neymara przegrywa wybory prezydenckie
Brazylia ma nowego prezydenta. Obowiązki głowy państwa już niebawem przejmie Luiz Inacio Lula da Silva, który w II turze wyborów otrzymał o 2 miliony więcej głosów niż ustępujący ze stanowiska Jair Bolsonaro. Nie jest to najlepsza wiadomość dla Neymara, który niedawno głośno wyraził w mediach społecznościowych poparcie dla Bolsonaro. Oczywiście w tle mowa o ogromnych pieniądzach, za które gracz PSG zgodził się poprzeć Bolsonaro.
Nicola Zalewski zwycięzcą Golden Boy Web
Włoski dziennik Tuttosport tradycyjnie przygotował plebiscyt Golden Boy, a także kategorię Golden Boy Web, w której internauci wybierali najlepszego piłkarza młodego pokolenia. W kontekście głosowania kibiców zwycięzcą został Nicola Zalewski, który zdobył prawie 50% głosów (dokładnie 49,9%). Drugą lokatę zajął Eduardo Camavinga z 26,4% głosów, natomiast podium zamknął Antonio Silva z wynikiem 12,1% głosów.
Ponad 22 tysiące widzów obejrzało szlagier PKO BP Ekstraklasy
Wydarzeniem piętnastej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy było starcie Lecha Poznań z Rakowem Częstochowa. Spotkanie na stadionie przy Bułgarskiej zgromadziło na trybunach ponad 22 tysiące widzów.
Michał Listkiewicz wywołał burzę. Zaatakował Roberta Lewandowskiego
– Bardzo cenię i lubię Roberta, ale wielkich sukcesów nie odniósł i to nie z własnej winy. Gra w średniej reprezentacji, Jego kluby w europejskich pucharach bez szału – napisał były prezes PZPN. Listkiewicz uznał także, że Lewandowski wiele zyskałby, gdyby miał obok siebie piłkarzy pokroju Zbigniewa Bońka, Grzegorza Laty czy Henryka Kasperczaka.
Piotr Stokowiec szokuje: „Gdyby nie my, jeździlibyście do Niepołomic”
Zagłębie Lubin przegrało w zeszłą niedzielę trzeci ligowy mecz z rzędu w PKO Ekstraklasie. Po spotkaniu przed kibicami Miedziowych stanęli nie tylko piłkarze, ale również trener pierwszej drużyny – Piotr Stokowiec. – Gdyby nie my, jeździlibyście na mecze do Niepołomic – powiedział 50-letni opiekun Zagłębia, który odnosił się do wywalczonego w poprzednim sezonie utrzymania w Ekstraklasie. Słowa szkoleniowca „Miedziowych” spotkały się z negatywnym odbiorem kibiców i dziennikarzy.
Michał Trela w nowej redakcji od listopada
Dziennikarz rozwiał wątpliwości. – Miło mi ogłosić, że od listopada w każdym tygodniu będziecie mogli przeczytać trzy moje teksty na Weszło – napisał w zajawce wywiadu, który pojawił się na łamach portalu.
1.11 Piotr Stokowiec tłumaczy się ze swoich słów
– Rozmawialiśmy bezpośrednio, tak jak się rozmawia między swoimi, kiedy pojawiają się problemy do rozwiązania. Niestety, w ferworze dyskusji niepotrzebnie zamieszałem jako przykład zasłużony klub, którego pracę i osiągnięcia bardzo szanuję – Puszczę Niepołomice – napisał Piotr Stokowiec. – Ani w stosunku do Puszczy Niepołomice, ani w stosunku do kibiców. Jeśli kogoś tym uraziłem, to przepraszam, nie miałem zamiaru nikogo dotknąć swoją wypowiedzią. Bardzo szanuję rozwój Klubu i wyniki osiągane przez Puszczę w ostatnich latach, życząc jednocześnie awansu do Ekstraklasy – dodał.
Kanał Sportowy musiał odwołać Hejt Park z dziennikarzem Onetu
Zaplanowany na 31 października Hejt Park miał mieć bardzo poważny temat przewodni. Prowadzący Tomasz Smokowski zaprosił do niego dziennikarzy Onetu – Janusza Schwertnera oraz Jacka Harłukowicza. To właśnie ten duet dziennikarzy opisał w miniony piątek działania prezesa Polskiego Związku Tenisa. W dużym śledczym tekście pod adresem Mirosława Skrzypczyńskiego pojawiły się bardzo poważne zarzuty. Wśród nich m.in. fizyczne i psychiczne znęcanie się nad żoną, teściową czy córkami. W tle także molestowanie seksualne swoich byłych podopiecznych, gdy Skrzypczyński był trenerem.
Ostatecznie do niczego nie doszło. Na przeszkodzie stanęło weto szefów wspomnianej dwójki dziennikarzy. Nie od dziś wiadomo, że władzom Onetu oraz Kanału Sportowego nie jest ze sobą po drodze.
Na tych obiektach odbędą się mistrzostwa świata w Katarze
Odliczamy już dni do startu mistrzostw świata w Katarze. Wybór gospodarza tej imprezy wzbudzał spore kontrowersje, gdyż zaplecze Kataru w momencie zgłoszenia kandydatury było całkowicie niedopuszczalne. Od wyznaczenia organizatora do pierwszego meczu minie dwanaście lat. W tym czasie Katar wybudował siedem obiektów. Na jakich stadionach rywalizować będą najlepsze reprezentacje na świecie i dlaczego budowa stadionów wzbudziła ogromne oburzenie w wielu środowiskach? Odpowiadamy w tekście.
Skoczkowie pójdą do wojska? Adam Małysz z nowatorskim pomysłem
Adam Małysz coraz pewniej czuje się w roli prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Były skoczek wyszedł niedawno z dość innowacyjnym pomysłem, by nawiązać współpracę z polskimi służbami mundurowymi. Adam Małysz postanowił zaczerpnąć ideę z Niemiec i Austrii, gdzie podobny system funkcjonuje już od dłuższego czasu. Opiera się on na założeniu, by sportowcy zbliżający się do zakończenia swojej kariery mieli możliwość rozpoczęcia pracy w służbach mundurowych. W pierwszych latach mogliby oni łączyć swoje obowiązki zawodowe z treningami, a po zakończeniu kariery przejść do służby w pełnym wymiarze.
Wilfredo Leon i Kamil Semeniuk z Superpucharem Włoch
Dwaj polscy siatkarze, Wilfredo Leon i Kamil Semeniuk, zdobyli pierwsze trofeum w tym sezonie. W spotkaniu finałowym o Superpuchar Włoch ich Perugia pokonała Lube Civitanova 3:2. W końcówce meczu doszło do bardzo groźnego zdarzenia z udziałem Wilfredo Leona. Polski przyjmujący po ataku z drugiej linii poślizgnął się i bardzo mocno uderzył tyłem głowy w parkiet. Leon na moment stracił przytomność. Na szczęście, po chwili siatkarz ją odzyskał, ale – rzecz jasna – nie dokończył już spotkania.
2.11 Natalia Czerwonka: Sportem należy się bawić…
Na łamach Sportmarketing.pl ukazał się kolejny wywiad z cyklu „Kobiety w Sporcie i Biznesie”. Tym razem mieliśmy okazję porozmawiać ze srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, założycielką i prezeską Akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki, a także asystentką trenera kadry narodowej w short tracku. Czas rozmowy nie był przypadkowy, ponieważ Natalia trzy tygodnie temu zakończyła wieloletnią karierę w łyżwiarstwie szybkim.
Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem.
Cristiano Ronaldo zakupił najdroższą posiadłość w kraju
Ostatnie tygodnie nie są dla Cristiano Ronaldo zbyt udane. Portugalski napastnik stracił miejsce w wyjściowej jedenastce Manchesteru United i musi walczyć o pierwszy skład. Coraz głośniej mówi się o możliwym transferze 37-latka. Jedną z opcji jest powrót do ojczyzny. Spekulacji z pewnością będzie więcej, gdyż pojawiły się doniesienia o zakupie najdroższej posiadłości w Portugalii przez Cristiano Ronaldo. Co to może to oznaczać? Odpowiedź znajdziecie tutaj.
D.C. United ukarane
W lipcu tego roku Wayne Rooney został trenerem D.C. United. Podczas procesu wyboru nowego szkoleniowca, klub z MLS złamał obowiązujące zasady, dlatego liga nałożyła karę w wysokości 25 tysięcy dolarów.
Andrzej Twarowski w Viaplay
Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. 2 listopada oficjalnie profile platformy Viaplay ogłosiły duży komentatorski transfer. Andrzej Twarowski już w czwartek rozpoczął pracę w nowym miejscu. W niedzielę 6 listopada o 13:30 dziennikarza usłyszeliśmy natomiast przy okazji hitowych derbów Londynu.
Cracovia zacieśnia współpracę z kołem naukowym UJ
Współpraca na linii klub piłkarski – uczelnia to coraz częstszy obrazek na polskim rynku. To cieszy, bowiem rozwija obie strony. Cracovia zacieśnia więzi z jednym z kół naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Bardzo miło nam ogłosić, że nasze koło nawiązało współpracę z Cracovią na rok akademicki 2022/23. Warto zaznaczyć, że ten najstarszy istniejący polski klub odnosi sukcesy nie tylko w sekcji piłki nożnej, ale także w rozgrywkach hokejowych. W związku z tym chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich na ostatni w tym roku kalendarzowym mecz piłkarski Cracovii – starcie z Jagiellonią w najbliższą sobotę o godz. 15. Widzimy się na stadionie! – czytamy na profilu facebookowym koła.
Nowy sezon w skokach narciarskich: Gdzie śledzić poczynania Polaków?
Już 5 listopada w Wiśle zainaugurowano sezon 2022/2023 Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wielu kibiców z wielką niecierpliwością oczekiwało na start zimowych zmagań, biorąc pod uwagę duże zmiany, jakie miały miejsce w kadrze oraz wyniki naszych skoczków w Letnim Grand Prix. Gdzie możemy śledzić zawody Pucharu Świata oraz pozostałe imprezy rozgrywane w sezonie? Przedstawiamy szczegóły.
Katarczycy zapłacą kibicom za obecność na trybunach
Im bliżej dnia rozpoczęcia mistrzostw świata w Katarze, tym więcej kontrowersji wzbudza tegoroczna impreza. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, jakoby gospodarze mundialu zdecydowali się opłacać kibiców, by ci pojawili się na stadionie. Umowa pomiędzy gospodarzem turnieju a kibicami nie jest zbyt skomplikowana. Katarczycy opłacą bilety oraz pobyt fanów w kraju Bliskiego Wschodu, a w zamian za to kibice zobowiążą się do pozytywnego wypowiadania się o Katarze i aspektach organizacyjnych mundialu w mediach społecznościowych.
3.11 Marek Szkolnikowski: Wiem jak zogniskować uwagę milionów widzów…
W kolejnym wywiadzie z cyklu “Marka Sportowa” gościliśmy Marka Szkolnikowskiego, dyrektora TVP Sport. Jak telewizja przygotowuje się do nadchodzących Mistrzostw Świata? Dlaczego Dariusz Szpakowski nie skomentuje meczów reprezentacji Polski? Jak wygląda współpraca TVP z innymi podmiotami? Czy skoki narciarskie zagoszczą na antenach TVP? Co z Mistrzostwami Świata w piłce ręcznej? Zapraszamy do lektury!
Gerard Pique ogłosił zakończenie kariery
Szokująca wiadomość dotarła do nas w czwartkowy wieczór z Katalonii. Gerard Pique ogłosił, że kończy swoją przygodę z futbolem, a tym samym, przynajmniej tymczasowo, rozstaje się z FC Barceloną. Sobotni mecz „Dumy Kataloni” był więc jednocześnie okazją do pożegnania Hiszpana z Camp Nou.
Mundial w Katarze: Prawa do transmisji na światowych rynkach
Już za trzy tygodnie ruszy mundial w Katarze. Piłkarskie mistrzostwa świata to zawsze największa sportowa impreza roku. Dla każdej telewizji posiadanie praw do albo marzenie, albo „must have” w zależności od pozycji na rynku. W Polsce sprawa jest jasna. Jak to wygląda w perspektywie światowej? Odpowiadamy w tekście.
Wysoka frekwencja podczas meczu Szachtara w Lidze Mistrzów
W środę Szachtar Donieck pożegnał się z rozgrywkami Ligi Mistrzów. Mistrz Ukrainy przegrał z RB Lipskiem 0:4 i odpadł z rozgrywek. Środowe spotkanie w Warszawie obejrzało nieco ponad 26 tysięcy kibiców.
Śląsk Wrocław z limitowaną linią koszulek na 75-lecie
Już za kilka dni Śląsk Wrocław zagra mecz, który ma uświetnić obchody 75-lecia klubu. Wrocławianie tuż przed przerwą mundialową spotkają się z Legią Warszawa. Na to spotkanie wyjdą w jubileuszowych wersjach koszulek, które od dzisiaj są w sprzedaży. Jak się prezentują? Sprawdźcie!
Ponad 30 tysięcy widzów na meczu Lech Poznań – Villarreal
W czwartkowy wieczór Lech Poznań niespodziewanie rozbił 3:0 zespół Villarrealu i zapewnił sobie awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy. Ekipa Johna van den Broma mogła liczyć na duże wsparcie z trybun. Lechitów wspierało dokładnie 30 117 widzów, co jest najlepszym wynikiem frekwencyjnym niebiesko-białych w europejskich pucharach w tym sezonie
Bartosz Zmarzlik zaprezentowany w nowych barwach
Od kilku dni polskie kluby żużlowe oficjalnie mogą zatrudniać nowych zawodników. W czwartek swój skład na sezon 2023 zaprezentował mistrz Polski Motor Lublin. Wśród nowych twarzy pojawił się oczywiście Bartosz Zmarzlik.
4.11 Czy inwestycja w klubowy zespół cheerleaders się opłaca?
Na to pytanie odpowiedziała na łamach Sportmarketing.pl Małgorzata Wrońska– międzynarodowy szkoleniowiec i sędzia cheerleadingu, która szkoli federacje cheerleadingu w Estonii, Łotwie, Botswanie oraz Austrii. Tekst przeczytacie tutaj.
Zespół NBA zawiesza koszykarza za publikację antysemickich treści
Pięć meczów zawieszenia bez prawa do pobierania wynagrodzenia – to kara jaką Brooklyn Nets nałożyli na Kyrie’ego Irvinga za publikację antysemickich treści oraz niedostosowanie się do wytycznych klubu.
Jak Football Manager stał się narzędziem skautów?
Każdy z nas choć przez chwilę chciałby poczuć się jak prawdziwy menedżer, który ma szansę poprowadzić swoją ulubioną drużynę lub chce zbudować coś wyjątkowego z mniejszym zespołem. Taką możliwość daje gra Football Manager. Choć początkowo skupiała się przede wszystkim na dostarczaniu rozrywki, jaką uzyskujemy ze sterowania klubem, z biegiem czasu Football Manager stał się prawdziwym narzędziem skautów. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście.
Cezary Kucharski domagał się ścigania Lewandowskiego przez prokuraturę
Wydawało się, że konflikt na linii Cezary Kucharski – Robert Lewandowski powoli odchodzi w zapomnienie. Tymczasem dzisiaj okazuje się, że agent chciał ścigania przez prokuraturę swojego byłego piłkarza. Sprawę szerzej opisaliśmy tutaj.
Nowa piłka rozgrywek PGNiG Superligi i PGNiG Superligi kobiet
Superliga sp. z o.o. prezentuje nowy model piłki meczowej, przygotowanej przy współpracy z marką SELECT. Nowy model Ultimate V22 zobaczyliśmy na superligowych parkietach już od 4 listopada.
Ranking najlepszych gal freak-figfhtowych w historii
30 czerwca 2018 roku odbyła się pierwsza edycja Fame MMA, która zapoczątkowała zupełnie nowy trend w postaci walk freak-fightowych, czyli pojedynków znanych osób ze świata internetu czy showbiznesu. Od tego momentu w Polsce odbyło się wiele gal organizowanych przez różne federacje. Redakcja Sportmarketing.pl postanowiła przyjrzeć się wszystkim wydarzeniom, przygotowując ranking najlepszych wydarzeń. Pragniemy poinformować również, że będzie to pierwszy z serii rankingów, które regularnie będą ukazywać się na naszych łamach. Sprawdźcie, jak prezentuje się całe zestawienie!
5.11 „Piłkarze na Podsłuchu” Canal+ wyprodukował serial o Ekstraklasie
19 listopada, odbędzie się premiera serialu zrealizowanego przez CANAL+ pod tytułem „Piłkarze na podsłuchu”. Kibice dowiedzą się w końcu, o czym rozmawiają piłkarze w trakcie meczów.
Rekord sezonu Ekstraklasy na antenach Canal+
W minioną niedzielę Raków Częstochowa pokonał Lecha Poznań przy Bułgarskiej 2:1. Spotkanie mistrza z wicemistrzem Polski było najchętniej oglądanym meczem na antenach CANAL+ w bieżącym sezonie. – W niedzielnym szlagierze PKO BP Ekstraklasy wicemistrz Polski, Raków Częstochowa pokonał obrońcę tytułu, Lecha Poznań 2:1 na jego własnym terenie. Mecz w CANAL+ PREMIUM, CANAL+ SPORT3 oraz serwisie CANAL+ online obejrzało łącznie nieco ponad 350 tysięcy osób, co jest rekordem tego sezonu PKO BP Ekstraklasy – czytamy w komunikacie telewizji.
TVP kończy współpracę z założycielem Gromdy
Prezes TVP Sport, Marek Szkolnikowski, potwierdził, że Telewizja Polska nie zdecyduje się na przedłużenie umowy z Tymex Boxing Promotions. Jest to efekt ostatnich wydarzeń z udziałem szefa organizacji – Mariusza Grabowskiego. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Nick Kyrgios przeprasza polską prawniczkę
Podczas finałowego meczu Wimbledonu Nick Kyrgios poprosił o usunięcie z trybun jednej z kibicek. Miała ona rozpraszać tenisistę swoim zachowaniem. Kyrgios był ponadto przekonany, że kobieta jest pijana. Okazało się, że bohaterką całego zamieszania jest polska prawniczka, która w obliczu oskarżeń australijskiego zawodnika, zdecydowała się walczyć o swoje dobre imię.
BBC donosi, że sprawa znalazła swój finał. Kyrgios przeprosił polską prawniczkę i przyznał, że błędnie ocenił sytuację. W ramach zadośćuczynienia zobowiązał się do wpłaty 20 tys. funtów na rzecz Great Ormond Street Hospital Charity, organizacji charytatywnej, którą wybrała Polka.
TAURON sponsorem strategicznym Rakowa Częstochowa
TAURON, czyli największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, został sponsorem strategicznym Rakowa Częstochowa. Informacja o tym, że Raków Częstochowa związał się z grupą TAURON umową sponsorską została ogłoszona w sobotę. Jak podaje klub, logotyp TAURON będzie pojawiać się na plecach i rękawku koszulek meczowych Rakowa Częstochowa.
6.11 Zawodnicy Orlen Wisły Płock nie pojadą na zgrupowanie
ORLEN Wisła Płock wydała specjalny komunikat, w którym poinformowała, że jej zawodnicy nie wezmą udziału w najbliższym zgrupowaniu reprezentacji Polski.
– W związku z decyzją klubu SPR Wisła Płock oraz sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny, zawodnicy ORLEN Wisły Płock nie pojawią się na listopadowym zgrupowaniu reprezentacji Polski, które zostało zaplanowane w terminie nieuwzględnionym w oficjalnym kalendarzu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Decyzja ta podyktowana jest napiętym terminarzem rozgrywek, w jakich udział bierze ORLEN Wisła Płock – czytamy w oficjalnym komunikacie klubu.
880 milionów dolarów czy futurystyczna wizja? Jak Katar dostał mundial?
2 grudnia 2010 roku może być z perspektywy czasu oceniany jako jedna z najbardziej niechlubnych dat w historii współczesnego futbolu. Właśnie wtedy Międzynarodowa Federacja Piłkarska ogłosiła, że gospodarzami mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku będą kolejno Rosja i Katar. Już wówczas decyzja podjęta przez FIFA spotkała się ze sporymi wątpliwościami. Przez ostatnie dwanaście lat wszyscy zyskaliśmy jednak szerszą perspektywę na tę kwestię, a postanowienia światowej federacji, choć stały się nieco łatwiejsze do wyjaśnienia, zaczęły budzić znacznie więcej kontrowersji. Cały tekst do przeczytania tutaj.
Sebastian Fabijański zawodnikiem Fame MMA
Sobotnia gala Fame MMA 16 przyniosła wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zdecydowanie największą niespodzianką wieczoru była jednak informacja, że w 2023 roku do oktagonu zawita aktor – Sebastian Fabijański. Na galach walczyć ma jego… alter ego: – To chęć wykroczenia poza kolejny próg artystycznej kreacji i wejścia z postacią, która nie jest mną. Od razu zaznaczam, że Sebastiana Fabijańskiego w tym oktagonie już nigdy nie zobaczycie. (…) To będzie nawiązanie do filmowej klasyki – zapowiedział.
Dramatycznie niska frekwencja podczas WTA Finals
Kończący sezon rywalizacji pań turniej WTA Finals w Fort Worth w Stanach Zjednoczonych nie cieszy się póki co zbyt wielkim zainteresowaniem kibiców. Organizatorzy mają problem, by w większym stopniu zapełnić trybuny nawet wówczas gdy na kort wybiegają amerykańskie tenisistki.
Fakt ten wytknęła w pomeczowym wywiadzie również Iga Świątek: — Nie chcę narazić się organizatorom, ale w Guadalajarze atmosfera była wyjątkowa. Był pełen stadion, a latynoscy kibice są niesamowici. Liczę, że trochę więcej kibiców pojawi się na kolejnych meczach. Przyznam, że czekam na Finals w Europie, bo fani potrafią zrobić niezwykłe i niezapomniane show. W Ostrawie tego doświadczyłam – stwierdziła tenisistka z Raszyna.
FC Barcelona pożegnała Pique. Czy można było zrobić to lepiej?
W sobotni wieczór Gerard Pique po raz ostatni pojawił się na murawie Camp Nou jako aktywny piłkarz. Hiszpan podjął decyzję o zakończeniu kariery i możliwe, że spotkanie z Almerią było ostatnim przystankiem w jego piłkarskiej karierze. Kibice postarali się, by 5 listopada 2022 roku był dniem, który Pique zapamięta na zawsze. Czy sam klub również pożegnał swoją gwiazdę w odpowiedni sposób? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w tekście.
Raków Częstochowa nie chce plakatów z prośbami o koszulki
W ostatnim czasie to prawdziwa plaga na stadionach w Polsce i na całym świecie. Wielu kibiców niby prosi, a tak naprawdę domaga się koszulek od piłkarzy swoich klubów. Niestety, późniejszy ich los jest często odbiegający od pożądanego. Raków chce uporządkować ten temat.
– W ostatnich miesiącach liczba plakatów znacznie urosła, a po meczach wielu młodych fanów czeka na zawodników, którzy mimo dobrych chęci nie są już w stanie wręczyć koszulki każdemu, co może być postrzegane jako przejaw arogancji lub obojętności – napisał Raków w komunikacie w social mediach. Tym samym częstochowski jest pierwszym polskim klubem, który w ten sposób odniósł się do ostatniego trendu.