Deklaracja „Stop agresji w świecie sportu”
17 października w Willi Goldsteinów w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona ogłoszeniu i uroczystemu podpisaniu deklaracji „Stop agresji w świecie sportu”.
W konferencji wzięli udział Wiceprezydenci Miasta Katowice Bogumił Sobula i Waldemar Bojarun, prezes GKS GieKSa Katowice S.A. Marek Szczerbowski, a także Artur Orman, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach i przedstawiciele związków sportowych: wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Wojciech Cygan, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski i prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. Artur Popko.
– Sport, widowisko sportowe, pozytywne emocje, szacunek, bezpieczeństwo – to wartości, które nam towarzyszyły, kiedy postanowiliśmy zwołać tę konferencję. Jest z nami liczne grono osób, które podzielają te wartości. Rozbudowa środowiska wokół klubu sportowego musi odbywać się przy wzajemnym szacunku stron. Mam świadomość, że trybuny powinny być pełne, a na nich mają prawo znajdować się osoby chcące manifestować różne emocje. Ważne, żeby odbywało się to w granicach akceptowalnych społecznie, a każdy uczestnik wydarzenia czuł się bezpiecznie. Na widowiskach sportowych organizowanych przez GKS Katowice mile widziany jest każdy, kto podziela nasze wartości i dołożymy wszelkich starań, by były one przestrzegane. Zapewniając wszystkich Państwa o czystych intencjach, zapraszamy do współtworzenia marki GKS-u Katowice wszystkich tych, którzy sprzeciwiając się zachowaniom agresywnym i są gotowi potępiać łamanie prawa podczas imprez masowych – mówił prezes GKS-u Marek Szczerbowski.
Gotowość katowickiej policji
Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Katowicach Artur Orman zapewnił, że katowicka policja jest gotowa do realizacji zadań związanych z organizacją imprez masowych, a także na działania profilaktycznie we współpracy ze szkołami i przedszkolami. – Nasze działania to twarde i widoczne zabezpieczenie imprez, a ciężka praca służb i organizatorów daje dobre efekty. Zapewniamy bezpieczne przemieszczanie się na terenie imprez i powrót ich uczestników do domu. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą razem z nami zapewniać bezpieczeństwo – dodał.
– W stu procentach podpisuję się pod deklaracją, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Deklarujemy pełną współpracę na wszystkich płaszczyznach i chęć pomocy w tworzeniu widowisk na najwyższym poziomie – mówił Sebastian Świderski. – Niedawne mistrzostwa świata organizowane w naszym kraju, także w Katowicach, pokazały, ze polscy kibice mogą być wyznacznikiem trendów dla innych dyscyplin sportu w Polsce. To narodziło się właśnie w Katowicach: całe rodziny przychodzące do hal, wspierające swoje drużyny. Inwestycja w postaci nowego stadionu stworzy nowy, lepszy komfort kibicowania, czego bardzo Katowicom i GKS-owi życzymy – dodał Artur Popko.
– Dążymy do tego, by sport łączył ludzi i mogli oni tłumnie przychodzić na spotkania sportowe, którym będą towarzyszyć pozytywne emocje i kulturalny doping. W naszej dyscyplinie sportu wiele jest do zrobienia, natomiast w 2016 roku dzięki współpracy z miastem Katowice byliśmy w stanie zorganizować wydarzenie dla prawie ośmiu tysięcy kibiców. Chcemy podtrzymać takie osiągnięcia i zapewnić kibicom pozytywne spędzanie wolnego czasu – zapewnił Mirosław Minkina.
– Wszyscy chcielibyśmy głośnego, fanatycznego dopingu na stadionach piłkarskich, które są w pełni bezpieczne i pełne fanów. Wyrażam pełną wolę współpracy w imieniu własnym i Polskiego Związku Piłki Nożnej, włączymy się we wszelkie działania pomocy i podpisuję się pod przedstawioną deklaracją w stu procentach. Biorąc pod uwagę wyniki sportowe osiągane przez piłkarską drużynę GKS-u Katowice w obecnym czasie, w dobrym tonie są życzenia jak najlepszych osiągnięć i osiągnięcia wymarzonego celu w postaci awansu sportowego przy pełnych trybunach – ocenił Wojciech Cygan.
Głos miasta
Na koniec głos zabrali wiceprezydenci Miasta Katowice Bogumił Sobula i Waldemar Bojarun. – Od lat konsekwentnie budujemy wielosekcyjny GKS Katowice. Wszystkim nam zależy na tym, by sport budził pozytywne konotacje przy jednoczesnej akceptacji dla innych poglądów i sympatii. Nie odniesiemy sukcesu bez wdrażania idei pozytywnego kibicowania, m.in. uczenia szacunku dla przegranych. Nasze najważniejsze nastawienie jest na porządek finansowy i organizacyjny GKS-u Katowice, szkolenie dzieci i młodzieży oraz na odpowiednią infrastrukturę. Za dwa i pół roku chcemy cieszyć się z gry naszych sportowców w komfortowych warunkach przy wsparciu zadowolonych kibiców. Prezydent Marcin Krupa stoi niezmiennie na stanowisku, że nie będzie klubu na wysokim poziomie bez zapewnienia podstawowych aspektów – powiedział wiceprezydent Sobula.
– Pokazujemy pewien model współpracy między miastem a różnymi organizacjami, która od lat układa się znakomicie, a także model kształtowania pozytywnego kibicowania, w którym jest miejsce na pasję i dbanie o bezpieczeństwo. W materii szerokiego modelu szkolenia dzieci i młodzieży stoją wciąż przed nami wyzwania, które wymagają ścisłej współpracy z organizacjami sportowymi w duchu fair play. Te wszystkie działania przynoszą efekt: Katowice istnieją na sportowej mapie Polski dzięki wielkim wydarzeniom sportowym o randzie międzynarodowej, ale także poprzez osiągnięcia hokeistów, siatkarzy, piłkarzy i piłkarek oraz szachistów. Do tego prężnie w Katowicach działają kluby futsalowe czy koszykarskie, cieszymy się także z medali lekkoatletów reprezentujących AZS AWF Katowice. Jesteśmy otwarci na każdą dyscyplinę sportu, z którą możemy współpracować pod kątem szkolenia młodzieży – ocenił wiceprezydent Bojarun.
Najważniejszym punktem spotkania było uroczyste podpisanie przez gości konferencji deklaracji, której pełną treść prezentujemy poniżej.
DEKLARACJA „STOP AGRESJI W ŚWIECIE SPORTU”
Budowa klubu sportowego i tworzenie wokół niego społeczności to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które spoczywa na barkach wszystkich wyrażających chęć uczestniczenia w tym procesie. Sport jest dobrym sposobem do kształtowania zdrowych postaw społecznych, opartych na szacunku i przestrzeganiu norm. Wierzymy, że sport może budzić wspaniałe emocje, pomagać budować lokalną tożsamość i edukować najmłodszych.
Wsparcie Kibiców jest istotnym elementem funkcjonowania klubów. Doceniając ich rolę, jednocześnie uważamy, że w świecie sportu nie ma miejsca na negatywne postawy na trybunach przejawiające się łamaniem prawa, agresją i mową nienawiści. Stanowczo potępiamy takie zachowania.
Podpisujemy tę deklarację publicznie podkreślając w ten sposób, że chcemy współtworzyć profesjonalny sport na wysokim poziomie i cieszyć się udanymi występami sportowców na bezpiecznych obiektach sportowych.
Zapraszamy do naszego grona wszystkich podzielających te cele i ideały.
Źródło: informacja prasowa