Podczas MŚ w Katarze będzie można kupić piwo? Władze stawiają warunki
Choć do niedawna wydawało się to mało prawdopodobne, wszystko wskazuje na to, że podczas mistrzostw świata w Katarze kibice będą jednak mogli kupić i napić się piwa. Będzie to jednak możliwe tylko pod pewnymi warunkami.
Problematyczny mundial
Przyznanie prawa do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej Katarowi stworzyło wiele problemów. Jednym z nich był fakt, iż, z racji, że gospodarz najbliższego mundialu jest krajem muzułmańskim, podczas turnieju kibice nie będą mogli spożywać i kupować napojów alkoholowych. W związku, że futbol to dyscyplina stosunkowo mocno związana z niskoprocentowym alkoholem, a producenci piwa bardzo często podejmują się współpracy z piłkarskimi organizacjami, kwestia ta stała się dość problematyczna.
Jeszcze więcej problemów rodził fakt, że jednym ze sponsorów mistrzostw świata jest koncern Budweiser, który posiada wyłączne prawo do sprzedaży piwa w trakcie organizowanej przez FIFA imprezy. Ze względu na obowiązujące w Katarze prawo, obie strony znalazły się w dość patowej sytuacji.
Ostateczne decyzje wciąż nie zapadły
Wszystko wskazuje jednak na to, że udało się osiągnąć konsensus w tej sprawie. Na niespełna trzy miesiące przed startem imprezy okazuje się bowiem, że podczas katarskiego mundialu będzie można zakupić piwo i spożywać je na stadionie oraz specjalnie wyznaczonych strefach, ale tylko w określonych godzinach.
– Piwo będzie dostępne po otwarciu bramek, czyli na trzy godziny przed rozpoczęciem gry. Kto będzie chciał się go napić, będzie mógł to zrobić. A później, do godziny po ostatnim gwizdku – wyjaśniono. Alkohol będzie dostępny również w strefie kibica w centrum Dohy, gdzie będzie serwowany każdego dnia mundialu w godzinach 18:30 – 1:00.
– Ściśle współpracujemy z FIFA, która jest w stałym kontakcie z władzami Kataru. Chcemy, aby turniej odbył się zgodnie z lokalnymi przepisami i zwyczajami – oświadczył rzecznik prasowy browaru Budweiser.
Warto jednak zaznaczyć, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, a wniosek został skierowany przez władze Kataru do Najwyższego Komitetu ds. Dostaw i Dziedzictwa