Złota medalistka igrzysk, modelka i powód kontrowersji. Kim jest 18-letnia Eileen Gu?
W poniedziałek 18-letnia Eileen Gu sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich. Chinka amerykańskiego pochodzenia okazała się najlepsza w jednej z konkurencji narciarstwa dowolnego – big air. Droga Eileen Gu do olimpijskiego złota jest jednak dość nietypowa. Reprezentantka Chin urodziła się i wychowała w San Francisco, jest modelką, którą na Instagramie obserwuje prawie milion osób, a […]
W poniedziałek 18-letnia Eileen Gu sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich. Chinka amerykańskiego pochodzenia okazała się najlepsza w jednej z konkurencji narciarstwa dowolnego – big air. Droga Eileen Gu do olimpijskiego złota jest jednak dość nietypowa. Reprezentantka Chin urodziła się i wychowała w San Francisco, jest modelką, którą na Instagramie obserwuje prawie milion osób, a teraz również powodem licznych kontrowersji.
Pomimo że Elieen Gu spędziła dzieciństwo w cieniu mostu Golden Gate w San Francisco, to złoty medal, który wywalczyła dwa dni temu został dopisany do dorobku Chin. Wszystko za sprawą matki Eileen, która 30 lat temu emigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmuszona była samotnie wychowywać córkę. Gu Ailing – jak nazywana jest w Chinach – w wieku szesnastu lat zdecydowała się przyjąć chińskie obywatelstwo i od 2019 występuje na międzynarodowych zawodach pod flagą Państwa Środka.
Amerykańskie obywatelstwo
To właśnie kwestia obywatelstwa Eileen Gu budzi w ostatnim czasie najwięcej kontrowersji. Część chińskich kibiców z radością przyjęła informację, że utalentowana sportsmenka ma zamiar reprezentować barwy Państwa Środka. Inni natomiast podchodzili do całej sprawy z dystansem i uważali, że jeśli Gu chce uważać się za pełnoprawną obywatelkę Chińskiej Republiki Ludowej, musi zrezygnować z amerykańskiego obywatelstwa. – Nikt nie może zaprzeczyć, że jestem Amerykanką, nikt nie może również zaprzeczyć, że jestem Chinką – odpowiadała w 2021 roku Eileen Gu.
– Kiedy przebywam w Stanach jestem Amerykanką, kiedy przebywam w Chinach jestem Chinką – powtarza jak mantrę. Pomimo że w wywiadach 18-latka unika geopolitycznych tematów jak ognia, wielu nadal widzi w niej szansę na budowę dyplomatycznego mostu pomiędzy Chinami i USA. Powoli okazuje się być to jednak zadaniem dość karkołomnym, zwłaszcza dla nastolatki. Próby przypodobania się chińskiemu rządowi przy jednoczesnym promowaniu swojej osoby w Stanach Zjednoczonych nie zawsze są dobrze postrzegane w obu krajach. – Nie chodzi o politykę. Przesuwam granicę ludzkich możliwości – to powinno łączyć ludzi – mówi.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że 18-latka stała się częścią kolejnej potyczki pomiędzy Chinami i USA. Państwo Środka stara się wykorzystać potencjał drzemiący w młodej sportsmence i uczynić z niej wzór dla młodych ludzi. Jednocześnie rządzący Chińskiej Republiki Ludowej starają się zabłysnąć w świetle sukcesów odnoszonych przez Gu. W ceremonii medalowej, podczas której nastolatka odbierała złoty medal uczestniczył chiński minister transportu. Przytoczono również historię babci Eileen, która pracowała niegdyś dla ministerstwa jako główny inżynier.
Fenomen
Eileen Gu czy może raczej w tym przypadku Gu Ailing zelektryzowała Chiny jeszcze na długo przed startem na igrzyskach olimpijskich. Filmy i ciekawostki z życia 18-latki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w chińskich mediach społecznościowych. W środowe popołudnie hasztag #EileenGugoldmedal zanotował przeszło dwa miliardy odsłon w serwisie Weibo (chińskim odpowiedniku Twittera).
Jeszcze przed rozpoczęciem pekińskiej olimpiady Gu można było uznać za fenomen. Jej twarz pojawiała się w telewizjach, aplikacjach, serwisach wideo czy na bilbordach. Kontrakty reklamowe Eileen sięgają daleko poza sferę marzeń najpopularniejszych chińskich celebrytów. Gu współpracuje z przeszło dwudziestoma markami, jak chociażby Louis Vuitton czy Tiffany & Co. Chinka pojawiła się także na okładkach takich czasopism jak Vouge czy Elle.
Przed startem igrzysk olimpijskich jej konto na Instagramie obserwowało około 250 tysięcy osób. Dziś Gu jest już o krok od liczby miliona obserwujących. Oprócz modelingu 18-latka pasjonuje się również jeździectwem, koszykówką, narciarstwem biegowym i lekkoatletyką, ukończyła dwie klasy szkoły średniej w ciągu jednego roku, oraz mówi biegle po angielsku i chińsku.
Eileen Gu ma wszystko, by wkrótce stać się prawdziwą ikoną sportów zimowych. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie czeka ją jeszcze walka o kolejne medale w narciarstwie dowolnym. W nadchodzących rywalizacjach Gu również jest uznawana za jedną z faworytek do złota.