Małopolski Związek Piłki Nożnej z nowym logo
Małopolski Związek Piłki Nożnej przechodzi rebranding. Z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia MZPN-u jego przedstawiciele zdecydowali się na odświeżenie wizerunku organizacji.
Starsi niż PZPN
W 1911 roku we Lwowie utworzono Związek Polski Piłki Nożnej, którego założycielami byli przedstawiciele dwóch lwowskich klubów – Pogoni i Czarnych, oraz dwóch krakowskich – Cracovii i RKS Kraków. Związek formalnie działał w strukturach Austriackiego Związku Piłki Nożnej, ale pełnił ważną funkcję tożsamościową, podkreślał bowiem narodową odrębność Polaków. Pierwszą siedzibą ZPPN był Kraków, później przeniesiono ją do Lwowa. W 1918 roku większość działaczy ZPPN przeniosło się do nowopowstałego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a po 1918 ZPPN nazywano Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej.
Współcześni działacze Małopolskiego ZPN-u w 2012 roku postanowili ostatecznie ustalić datę założenia Związku, podejmując uchwałę, która uznała Związek Polski Piłki Nożnej za protoplastę MZPN-u. Jubileusz 110-lecia odnosi się więc do roku 1911, w którym założono ZPPN. Małopolski Związek Piłki Nożnej jest więc oficjalnie starszy od Polskiego Związku Piłki Nożnej, który swoje huczne stulecie obchodził w 2018 roku.
Odświeżenie wizerunku
Przedstawiciele MZPN-u uznali, iż 110. rocznica założenia Związku jest dobrą okazją, aby zająć się rebrandingiem organizacji. MZPN postawił na nowe logo wraz z identyfikacją wizualną. Jak czytamy na stronie PolskieLogo.Net, której właścicielem jest Kuba Malicki – autor projektów, nowe logo MZPN-u ma ukazać Związek, jako nowoczesną organizację sportową z otwartą komunikacją.
W nowym logo nie brakuje symboliki. Znak nawiązuje bezpośrednio do stolicy Małopolski, a korona w nim umieszczona odnosi się do trzech krakowskich mistrzów Polski – Cracovii, Wisły i Garbarni. Logo zostało przygotowane w takiej konwencji, aby mogło być stosowane w różnych wariantach kolorystycznych. Połączono w nim kilka elementów – akronim MZPN, wcześniej już wspomnianą koronę oraz przedwojenną futbolówkę, symbolizującą jednocześnie ułożenie kamienic na Rynku Głównym Krakowa.
Nowa identyfikacja graficzna będzie wdrażana przez MZPN stopniowo. W dalszej kolejności nowych znaków doczekają się także rozgrywki regionalne i młodzieżowe, a także podokręgi.