Aktualności 20 sierpnia 2024

Włoszka pierwszą transpłciową uczestniczką paralimpiady

autor: Adrian Janiuk
Włoska sprinterka Valentina Petrillo będzie pierwszą transpłciową zawodniczką, która weźmie udział w igrzyskach paralimpijskich w Paryżu (od 28 sierpnia do 8 września). Z nadzieją deklaruje, że otworzy drzwi dla wielu innych sportowców.

50-letnia Petrillo wystąpi w biegach na 200 i 400 metrów w kategorii T12, przeznaczonej dla osób niedowidzących. – Przeżyję najważniejszy moment mojej sportowej kariery i spełnię marzenie z dzieciństwa. Jestem szczęściarą, ponieważ będę mogła zrobić to, o czym zawsze marzyłam – pobiec na stadionie – powiedziała w rozmowie z AFP.

Sprinterka miała możliwość zakwalifikowania się już na igrzyska paralimpijskie w Tokio w 2021 roku, jednak nie udało jej się to. Od tamtej pory skoncentrowała się wyłącznie na kwalifikacji do Paryża.

Petrillo cierpi na chorobę Stargardta – genetyczne zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do postępującej utraty wzroku. Urodzona jako mężczyzna, w 2019 roku rozpoczęła terapię hormonalną, a od 2023 roku, zgodnie z włoskimi przepisami, jest uznawana za kobietę.

Swoją sportową drogę rozpoczęła od lekkoatletyki, a później grała w piłkę nożną dla niewidomych, reprezentując Włochy na międzynarodowych turniejach. Ostatecznie zdecydowała się skupić na biegach. W 2023 roku zdobyła dwa brązowe medale na 200 i 400 m podczas paralekkoatletycznych mistrzostw świata w Paryżu.

Chcę poprawić swoje życiowe rekordy. Jeśli mi się to uda, medal może być w zasięgu – mówiła o swoich ambicjach na igrzyska paralimpijskie.

W igrzyskach olimpijskich pierwszą transpłciową zawodniczką była nowozelandzka sztangistka Laurel Hubbard, która startowała trzy lata temu w Tokio. Petrillo liczy, że stanie się inspiracją dla innych transpłciowych sportowców, choć wie, że temat jest kontrowersyjny. Dzięki terapii hormonalnej jej poziom testosteronu we krwi jest zgodny z normami World Athletics.

Wiem, że będę krytykowana, że niektórzy mogą nie zrozumieć moich motywacji, ale latami walczyłam, żeby tu dotrzeć, i nie boję się – jestem sobą. Często mówię, że skoro ja to zrobiłam, to inni też mogą. Mam nadzieję, że będę pionierką, punktem odniesienia, inspiracją. Moja historia może być pomocna dla wielu osób, niezależnie od tego, czy mają problemy ze wzrokiem, czy są transpłciowe – podkreśliła Petrillo.

Igrzyska paralimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 28 sierpnia – 8 września.

fot. Pressfocus.pl